Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Cum se calculeaza impozitul pentru institutiile publice care organizeaza evenimente artistice cu minori

de Marius Matei 07 Iul. 2016 304

Cum se calculeaza impozitul pentru institutiile publice care organizeaza evenimente artistice cu minori
Institutiile publice au dreptul de a organiza diverse evenimente sau manifestari, in situatii speciale.


Vom analiza in acest sens urmatoarea situatie: O institutie publica ce colaboreaza in diverse ocazii in organizarea de spectacole. Institutia incheie contracte de prestari servicii cu diverse persoane fizice (dansatori, cantareti) printre care si cu copii (peste 12 ani). Pentru contractele incheiate cu minori, ce impozit trebuie retinut si platiti de noi institutie, in conformitate cu prevederile HG 75/2015?

Raspunsul specialistilor Rentrop&Straton:

Analizand situatia prezentata, apreciem ca acest tip de venituri poate fi incadrat in categoria veniturilor din alte surse.

Conform art. 154 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal, urmatoarele categorii de persoane fizice sunt exceptate de la plata contributiei de asigurari sociale de sanatate:

- copiii pana la varsta de 18 ani
- tinerii de la 18 ani pana la varsta de 26 de ani, daca sunt elevi, inclusiv absolventii de liceu, pana la inceperea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni de la terminarea studiilor
- ucenicii sau studentii
- persoanele care urmeaza modulul instruirii individuale, pe baza cererii lor, pentru a deveni soldati sau gradati profesionisti.



 Daca realizeaza venituri din salarii sau asimilate salariilor, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole, silvicultura si piscicultura, pentru aceste venituri datoreaza contributie.

Acestea fiind spuse, apreciem ca nu se datoreaza contributie la sistemul de sanatate. Alte contributii sociale nu se datoreaza pentru veniturile din alte surse.

In schimb, se datoreaza impozit pe venit care se calculeaza prin retinere la sursa la momentul acordarii veniturilor de catre platitorii de venituri, prin aplicarea cotei de 16% asupra venitului brut.

Autor: Marius Matei



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 2 voturi
Newsletter zilnic GRATUIT
Control si preventie in unitatile bugetare

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "Control si preventie in unitatile bugetare"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII
Control si preventie in unitatile bugetare

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "Control si preventie in unitatile bugetare"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit