Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Cum se deconteaza cheltuielile pentru formarea profesionala in cazul personalului contractual

de Ana Tudor 04 Nov. 2015 2846

Cum se deconteaza cheltuielile pentru formarea profesionala in cazul personalului contractual
Decontarea cheltuielilor pentru formarea profesionala in cazul personalul contractual este reglementata de prevederile Codului muncii.


Vom analiza in materialul urmator o situatie specifica: Un angajat al unei institutii publice a participat la un curs de perfectionare. Conducatorul institutiei a fost de acord sa se deplaseze cu masina personala. Odata cu depunerea ordinului de deplasare a prezentat un singur bon fiscal pentru alimentare combustibil. Angajatul a comunicat ca atunci cand a plecat avea combustibil in masina. Bonul fiscal este in perioada deplasarii si din localitatea de unde a participat la curs. Pe bon a trecut si CUI-ul institutiei. Institutia i-a decontat 7.5 l la 100 km, pretul din bonul fiscal, pe distanta cea mai scurta dus-intors. A fost sau nu corecta masura aplicata de institutia publica?

Raspunsul expertilor Rentrop&Straton:

In situatia pe care ati expus-o trebuie sa clarificati daca salariatul este trimis sa se formeze profesional sau este delegat. Salariatul este delegat daca este trimis sa presteze activitate, situatie in care i se intocmeste Ordin de deplasare.

Daca este trimis de angajator, pentru formare profesionala se va incheia cu acesta act aditional la contractul individual de munca in conformitate cu prevederile art. 196 alin. (2) din Codul muncii.

Drepturile prevazute de HG 1860/2006 se aplica pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, precum si in cazul deplasarii, in cadrul localitatii, in interesul serviciului.

Astfel, in cazul in care salariatul este delegat sunt aplicabile prevederile art. 16 din HG 1860/2006 potrivit carora, in cazul in care deplasarea se efectueaza cu autoturismul proprietate personala, cu aprobarea prealabila a ordonatorului de credite, posesorul autoturismului va primi contravaloarea a 7,5 litri carburant la 100 km parcursi pe distanta cea mai scurta.


Autor: Ana Tudor



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 3 voturi
Newsletter zilnic GRATUIT
Legea achizitiilor publice. Reguli de publicitate si contraventii

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "Legea achizitiilor publice. Reguli de publicitate si contraventii"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII
Legea achizitiilor publice. Reguli de publicitate si contraventii

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "Legea achizitiilor publice. Reguli de publicitate si contraventii"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

eNews Info INSTITUTII
Legea achizitiilor publice. Reguli de publicitate si contraventii

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "Legea achizitiilor publice. Reguli de publicitate si contraventii"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit