Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

In ce conditii poate o institutie publica sa achizitioneze urgent produse sau servicii de uz curent?

de Ana Tudor 07 Mar. 2017 1390

In ce conditii poate o institutie publica sa achizitioneze urgent produse sau servicii de uz curent?
Specificam inca de la inceput ca achizitia directa se poate realiza numai in conditiile si cu respectarea dispozitiilor Legii 98/2016 si ale HG 395/2016. Astfel, autoritatile contractante au obligatia sa acorde operatorilor economici un tratament egal si nediscriminatoriu si sa actioneze intr-o maniera transparenta si proportionala.


"In cazul necesitatii de achizitionare urgenta de catre o institutie publica a unor produse sau servicii de uz curent sau neprevazute, a caror valoare estimata este de ordinul sutelormiilor de lei, care este procedura de urmat, dat fiind faptul ca urgenta achizitionarii impiedica procedura achizitiei directe prin SEAP? Cum se procedeaza pentru a putea incheia un contract pentru servicii artistice culturale (a caror valoare se incadreaza in prevederile art. 7, alin. 5 din Legea 98/2016), in conditiile in care se doreste un anumit program artistic artist, si, nefacand obiectul unei eventuale comparatii, acesta nici nu se regaseste in SEAP?", intrebare extrasa din PortalInstitutiiPublice.ro.


In acest context, se aplica dispozitiile art.43 alin.(2) din HG 395/2016 care stabilesc in favoarea autoritatii contractante dreptul de a realiza achizitia de la orice operator economic.


IMPORTANT: In cazul in care autoritatea contractanta nu identifica in cadrul catalogului electronic produsul, serviciul sau lucrarea care ii poate satisface necesitatea sau constata ca pretul postat de operatorii economici pentru obiectul achizitiei este mai mare decat pretul pietei sau din motive tehnice imputabile SEAP nu este posibil accesul la catalogul electronic, se va realiza in acest sens o nota justificativa.



Autoritatea contractanta are obligatia de a consulta catalogul electronic al produselor/serviciilor/lucrarilor din SEAP, putand sa ahizitioneze in mod direct de la un anumit operator economic respectivele produse/servicii/lucrari numai in masura in care acestea nu se regasesc in catalog sau se regasesc cu preturi mai mari decat cele identificate de autoritate sau daca sunt defectiuni tehnice ale SEAP imputabile operatorului, fiind necesar ca in acest sens sa intocmeasca documente jusitifcative.



Sursa: PortalInstitutiiPublice


 


 

Autor: Ana Tudor



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Newsletter zilnic GRATUIT
GDPR in Institutiile Publice - Ghid detaliat

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "GDPR in Institutiile Publice - Ghid detaliat"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII
GDPR in Institutiile Publice - Ghid detaliat

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "GDPR in Institutiile Publice - Ghid detaliat"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

eNews Info INSTITUTII
GDPR in Institutiile Publice - Ghid detaliat

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "GDPR in Institutiile Publice - Ghid detaliat"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016