Sunt de acord cu politica de cookie

Modalitate amortizare bunuri cu regim special. Ce procedura se aplica?

de Cristian Tanase 13 Ian. 2020 266

Modalitate amortizare bunuri cu regim special. Ce procedura se aplica?
O institutie publica primeste un aparat de radiologie nou, fiind nevoita sa il demonteze pe cel vechi care avea autorizatie de la comisia nationala pentru controlul activitatilor nucleare cu termen de valabilitate 2022. Fiind amortizat complet, s-a intocmit un proces verbal de scoatere din functiune. O componenta a fost recuperata de o firma autorizata, iar in cazul celorlalte componente care au rezultat din dezmembrare, avand in vedere regimul acestui aparat, trebuie facuta tot de o firma autorizata sau comisia de casare nefiind specialisti pot hotari ca aceste componente nu se mai pot folosi?


Raspunsul specialistului:


Pentru a stabili in ce masura un anumit bun sau componente ale acestuia mai pot fi sau nu folosite odata dezmembrate, este necesara constituirea unei comisii tehnice alcatuita din specialisti, in masura in care acest lucru este posibil la nivelul institutiei. In situatia in care acest lucru nu este posibil, intrucat la nivelul institutiei publice nu exista specialisti ca pot constata acest aspect, apreciem ca in functie de regimul si valoarea bunurilor respective se determina si necesitatea contractarii unei firme specializate sau, dupa caz, casarea respectivelor bunuri de catre comisia nominalizata de catre ordonatorul de credite.


Astfel, semnalam ca potrivit art. 26 alin.(5) din NORME DE SECURITATE RADIOLOGICA IN PRACTICILE DE RADIOLOGIE DE DIAGNOSTIC SI RADIOLOGIE INTERVENTIONALA au fost aprobate prin Ordinul CNCAN nr. 173/16.10.2003 si au fost publicate in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 924 / 23.12.2003 pentru practicile de radiologie de diagnostic si de radiologie interventionala nu este necesara autorizarea fazei de dezafectare sau autorizarea incetarii activitatii (partiala sau totala), fiind suficienta demontarea instalatiei radiologice de catre o firma autorizata de CNCAN pentru manipulare.
Prin exceptie de la aceste prevederi, casarea instalatiei radiologice se poate efectua conform procedurilor proprii ale titularului de autorizatie, care va notifica la CNCAN aceasta casare.
Prin urmare, in aceste conditii, apreciem ca la aceasta data casarea bunului amortizat complet s-ar putea efectua si de catre comisia stabilita prin decizie a ordonatorului de credite, cu notificarea corespunzatoare a CNCAN



Raspuns oferit de PortalInstitutiiPublice.ro!


 

Autor: Cristian Tanase



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Newsletter zilnic GRATUIT
Abonare newsletter

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

eNews Info INSTITUTII

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016