Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

157.798 de angajatori nu platisera contributiile sociale pentru 2.076.097 de angajati, la finalul lunii septembrie

de Mara Dobrin 09 Nov. 2017 55

157.798 de angajatori nu platisera contributiile sociale pentru 2.076.097 de angajati, la finalul lunii septembrie
Masura de trecere a contributiilor sociale de la angajator la angajat a fost adoptata prin Ordonanta de Urgenta, de catre Guvern, in data de 8 noiembrie, alaturi de alte modificari importante referitoare la Codul Fiscal.

Pentru a calma spiritele si salariatii care cred ca salariile nete ar putea fi micsorate ca urmare a acestei masuri,
ministrul Finantelor Publice, Ionut Misa, a declarat ca exista foarte multi angajatori care nu platesc contributiile sociale catre bugetul de stat.

Asa se face ca, potrivit declaratiilor ministrului, la finalul lunii septembrie aproximativ 157.798 de angajatori nu platisera contributiile sociale pentru 2.076.097 de angajati. Desigur ca aceste vesti nu sunt deloc incurajatoare, iar Guvernul vrea sa ii sanctioneze pe angajatorii care fac evaziune fiscala. Acestia risca sa aiba dosar penal, in viitor:

"Vreau sa va prezint cateva cifre care justifica necesitatea realizarii transferului de contributii si necesitatea implementarii acestei masuri. Vreau sa va spun ca la data de 30.09.2017 exista 157.798 de angajatori care nu au platit contributii sociale pentru angajatii lor. Si acum am sa va mentionez si numarul angajatilor aferent acestor companii. Este vorba de 2.076.097 de angajati. Deci va dati seama ca este o pondere foarte mare si un numar foarte mare a celor care pana acum evitau plata contributiilor sociale ale angajatului catre bugetul de stat", a precizat Misa, potrivit Agerpres.

Ministrul a mai specificat si ca ca aceasta masura de a trece CAS si CASS catre salariati va genera cresterea pensiilor:

"(...) Vreau sa ii rog pe romani, inainte de a iesi la proteste este dreptul lor sa o faca ori de cate ori considera ca este necesar sa citeasca aceasta ordonanta, sa incerce sa inteleaga ce le-am spus si sa gandeasca singuri, pentru ca eu am incredere in romani, am incredere in Romania eu sunt roman, imi iubesc tara si am incredere in ea si sa inteleaga daca nu cumva.... sa-si puna intrebarea daca ies in strada pentru interesul propriu sau pentru interesul unor companii, pentru interesul unor companii care pana astazi, prin diverse mijloace, au evitat plata impozitelor si taxelor in Romania", a concluzionat Misa.

Contributiile sociale au trecut de la angajatori la angajati, prin Ordonanta de Urgenta. Majorarea salariului minim s-a amanat

Contributiile sociale au trecut de la angajatori la angajati, impozitul pe venit a scazut de la 16% la 10%, iar majorarea salariului minim a fost amanata. Acestea sunt doar cateva dintre modificarile care s-au petrecut in data de 8 noiembrie, conform unor ordonante de urgenta, care au fost date de Guvern.

Chiar daca presendintele Romaniei a criticat aspru masurile, mentionand ca Romania va intra intr-o "mega-topaiala fiscal-bugetara?", se pare ca declaratiile sale au fost ignorate de actualul Guvern...citeste mai multe despre CAS si CASS aici >>>

Autor: Mara Dobrin

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Newsletter zilnic GRATUIT
Legea achizitiilor publice. Reguli de publicitate si contraventii

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "Legea achizitiilor publice. Reguli de publicitate si contraventii"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "Legea achizitiilor publice. Reguli de publicitate si contraventii"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

eNews Info INSTITUTII

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit