Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Care sunt conditiile de angajare intr-o institutie publica. Este obligatorie organizarea concursului?

de Mara Dobrin 05 Apr. 2017 1122

Care sunt conditiile de angajare intr-o institutie publica. Este obligatorie organizarea concursului?
Mentionam inca de la inceput ca potrivit art.30 din Codul muncii si art. 26 din Legea 284/2010 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice, in autoritatile si institutiile publice incadrarea personalului se face doar in baza unui concurs.


Pentru a lamuri mai bine conditiile cu privire la angajarea intr-o institutie publica, vom analiza o situatie prezentata in cadrul PortalCodulMuncii.ro: "Suntem institutie publica (DGASPC) si am dori sa ne ajutati in lamurirea unor spete. 1. O angajata, a carui contract individual de munca inceteaza de drept, ca urmare a indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare (pensie pentru limita de varsta), poate fi angajata cu un alt contract individual de munca pe acel post vacantat, fara a mai sustine examen si fara a se mai organiza concurs pentru acest post. 2. Cum se face angajarea, in institutiile publice, a persoanelor care au obtinut Atestatul de Asistent maternal profesionist. Se organizeaza concurs sau se da un test pentru a tria aceste persoane si a le face angajarea."



1. Pentru a raspunde intrebarilor de mai sus, amintim ca raporturile de munca ale salariatului la care se face referire au incetat de drept, asa ca o noua incadrare a acestuia in institutia respectiva se poate realiza numai ca urmare a sustinerii si promovarii unui nou concurs organizat in conditiile HG 286/2011, si numai daca sunt respectate prevederile art. 5 din OUG 9/2017.


2. Aceste reguli se aplica si in situatia profesiilor pentru care legea solicita detinerea anumitor avize, autorizatii sau atestate de exercitare a profesiei. Asadar, inclusiv in acest caz, apreciem ca este necesara scoaterea postului la concurs si organizarea acestuia, in mod corespunzator.



Sursa: PortalCodulMuncii


 


 

Autor: Mara Dobrin



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Newsletter zilnic GRATUIT
Abonare newsletter

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit ""

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit ""

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

eNews Info INSTITUTII

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit ""

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016