Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

CIM determinat pentru angajatul din cadrul unei institutii publice. Se poate prelungi peste 36 de luni?

de Mara Dobrin 08 Nov. 2019 824

CIM determinat pentru angajatul din cadrul unei institutii publice. Se poate prelungi peste 36 de luni?
Este demn de precizat ca un contract individual de munca pe durata determinata nu poate fi incheiat pe o perioada mai mare de 36 de luni in conformitate cu dispozitiile art. 84 alin. (1) din Codul muncii. Totodata, contractul individual de munca (CIM) pe durata determinata se incheie numai in cazurile mentionate la art. 83 din Codul muncii.


Asadar, CIM pe durata determinata nu poate fi incheiat pe o perioada mai mare de 36 de luni.



Conform art. 82 alin. (5) din Codul muncii, contractele individuale de munca pe durata determinata incheiate in termen de 3 luni de la incetarea unui contract de munca pe durata determinata sunt considerate contracte succesive si nu pot avea o durata mai mare de 12 luni fiecare. Iar intre aceleasi parti se pot incheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de munca pe durata determinata.



"Este posibila prelungirea contractului individual de munca al unui salariat, angajat pe o perioada determinata din cadrul unei institutii publice la nivel local, peste perioada initial stabilita de 36 de luni? Se doreste prelungirea contractului de munca cu inca un an in baza art. 82 alin. 3) Codul muncii, ca urmare a realizarii unor proiecte. Mentionam ca persoana in cauza a fost angajata pe o perioada deteminata de 36 de luni, in temeiul art. 83 lit. g) din Codul muncii (angajarea pensionarilor care, in conditiile legii, pot cumula pensia cu salariul). Perioada a fost stabilita la incheierea contractului individual de munca fara a fi efectuate prelungii ulterioare ale acestuia. Mai aratam ca postul a fost scos la concurs, acesta fiind vacant, nefiind in situatia angajarii prevazuta de art. 84 alin. (2) Codul muncii."


 


Un contract individual de munca pe durata determinata NU poate fi incheiat pe o perioada mai mare de 36 de luni, dar poate fi incheiat pe o perioada de 36 de luni si poate fi prelungit de maximum doua ori a cate 12 luni de fiecare data.


 


ATENTIE!


In ceea ce priveste prelungirea CIM, la ora actuala art. 82 alin. (3) din Codul muncii, republicat, prevede ca CIM pe durata determinata poate fi prelungit dupa expirarea termenului initial pentru perioada realizarii unui proiect, program sau unei lucrari.


In temeiul acestei dispozitii legale ori de cate ori va fi necesar in cazul unui program, proiect sau lucrare, contractul va putea fi prelungit dupa expirarea termenului initial, deci chiar peste termenul de maximum 36 de luni (daca acesta este termenul initial), cu perioada (durata) realizarii proiectului, programului sau lucrarii.


Fata de imprejurarea ca prevederile din Codul muncii nu mai limiteaza la acest moment printr-o prevedere expresa numarul de prelungiri care se pot efectua inauntrul termenului de maximum 36 de luni, exista practica, de a se prelungi CIM pe durata determinata fara nici o limita in privinta numarului actelor aditionale incheiate pentru aceasta inauntrul unui termen de 36 luni.


Astfel, daca un contract este incheiat pe o durata determinata de 36 de luni, acesta va putea fi prelungit si peste termenul de 36 de luni pentru perioada realizarii unui proiect, program sau unei lucrari.



Un raspuns oferit de expertii de la PortalInstitutiiPublice >>>


 

Autor: Mara Dobrin



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 2 voturi
Newsletter zilnic GRATUIT
7 modele de Contracte si Formulare actualizate conform GDPR 2019

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "7 modele de Contracte si Formulare actualizate conform GDPR 2019"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII
7 modele de Contracte si Formulare actualizate conform GDPR 2019

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "7 modele de Contracte si Formulare actualizate conform GDPR 2019"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

eNews Info INSTITUTII
7 modele de Contracte si Formulare actualizate conform GDPR 2019

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "7 modele de Contracte si Formulare actualizate conform GDPR 2019"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016