Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Compensarea in bani a concediului de odihna la incetarea CIM pentru functionarii publici

de Ana Tudor 25 Aug. 2015 1360

Compensarea in bani a concediului de odihna la incetarea CIM pentru functionarii publici
Personalul platit din fonduri publice nu poate beneficia de compensarea in bani a concediului de odihna decat in cazul incetarii raportului de serviciu, conform art. 146, alin. (3) din Codul muncii.


Vom analiza in continuare situatia in care raportul de serviciu al unui functionar public inceteaza, acesta pensionandu-se pe caz de boala. Din cauza problemelor de sanatate, functionarul public in cauza nu si-a efectuat concediul de odihna in ultimii doi ani. In urma incetarii contractului de munca, acesta cere compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat in cei doi ani. Institutia publica ii poate acorda contravaloarea in bani in aceasta situatie?

Raspunsul expertilor Rentrop&Straton:

Art. 144 din Codul muncii arata ca dreptul la concediu de odihna anual platit este garantat tuturor salariatilor si nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari. In plus, art. 146 arata ca personalul platit din fonduri publice beneficiaza de concediul de odihna anual.

Daca din motive justificate, un salariat  nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, angajatorul are obligatia sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual. Concediul de odihna va fi compensat astfel in bani doar in cazul incetarii contractului de munca, arata acelasi articol din Codul muncii.

Astfel, anterior datei incetarii CIM, salariatul care nu a beneficiat de concediul de odihna si caruia ii inceteaza contractul de munca, ii va fi compensat concediul de odihna neefectuat.

Atentie! Legea 12/2015 modifica prevederile art. 145 din Codul muncii si arata ca angajatorii au obligatia de a compensa concediul de odihna neefectuat din motive medicale, chiar si din ultimii doi ani, la incetarea contractului de munca.

Acest lucru este posibil odata cu intrarea ROmaniei in Uniunea Europeana, la 1 ianuarie 2007, de cand, pe langa legislatia nationala, in aplicarea corecta a dispozitiilor legale o importanta deosebita o au directivele europene.


Autor: Ana Tudor



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Newsletter zilnic GRATUIT
Control si preventie in unitatile bugetare

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "Control si preventie in unitatile bugetare"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII
Control si preventie in unitatile bugetare

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "Control si preventie in unitatile bugetare"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit