Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Concediul de odihna pentru un salariat reincadrat

de Ioana Stoica 17 Iun. 2015 1489

Concediul de odihna pentru un salariat reincadrat
Potrivit legislatiei in vigoare, angajatii institutiilor publice nu pot beneficia de compensarea in bani a zilelor de sarbatoare legala sau a zilelor de concediu de odihna neefectuate. Acestia pot fi compensati doar cu timp liber.


Compensarea in bani a zilelor libere poate fi posibila insa doar in cazul incetarii contractului individual de munca.

Vom analiza in continuare situatia in care, in urma incetarii contractului de munca, un salariat a fost compensat in bani pentru zilele de concediu de odihna aferent perioadei lucrate. Ulterior, angajatul a lucrat o luna si a fost suspendat inca o luna la cerere, la o alta institutie, iar apoi revine la prima unitate de munca. La cate zile de concediu mai are dreptul?

Expertii Portal Institutii Publice subliniaza ca compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca, potrivit art. 146 alin. (3) din Codul muncii, astfel cum a fost modificat prin Legea 12/2015.

In situatia prezentata, salariatului i-au fost compensate in bani zilele de concediu ramase neefectuate la data incetarii contractului individual de munca.

In situatia in care persoana in cauza a fost ulterior reintegrata in cadrul aceleiasi unitati sau in cadrul unei unitati distincte, in temeiul unui nou contract individual de munca, apreciem ca devin incidente dispozitiile art.145 din Codul muncii, republicat, cu modificarile si completarile ulterioare, conform carora, durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare, durata efectiva a acestuia fiind stabilita in contractul individual de munca, potrivit legii si contractelor colective de munca.

Durata concreta a numarului de zile se stabileste in conditiile legii, in functie de perioada lucrata, luand in calcul si perioadele de incapacitate temporara de munca si cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal si concediului pentru ingrijirea copilului bolnav.

Asadar, chiar daca la incetarea CIM au fost compensate zilele de concediu de odihna neefectuate, in situatia reincadrarii salariatului, acesta are dreptul din nou, in temeiul noului contract de munca, la concediu de odihna anual.


Sursa: Portal Institutii Publice



Autor: Ioana Stoica



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Newsletter zilnic GRATUIT
Control si preventie in unitatile bugetare

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "Control si preventie in unitatile bugetare"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII
Control si preventie in unitatile bugetare

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "Control si preventie in unitatile bugetare"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit