Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Este posibila scoaterea la concurs a unor posturi de functionari publici inainte de vacantarea lor?

de Mihaela Croitoru 10 Aug. 2018 850

Este posibila scoaterea la concurs a unor posturi de functionari publici inainte de vacantarea lor?
La art. 55 din Legea nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare se prevede ca ocuparea functiilor publice vacante si a functiilor publice temporar vacante se poate face numai in conditiile prezentei legi, iar recrutarea (prin organizarea unui examen/concurs) este o forma de ocupare a functiilor publice vacante (art. 56 lit. d).


Iata o speta intalnita pe PortalnstitutiiPublice.ro: "Avem 2 functionari publici de la taxe si impozite care ies la pensie intr-o luna. Toata activitatea de la taxe si impozite esti tinuta de aceste 2 persoane. Putem scoate la concurs posturile inainte sa vina deciziile de pensionare ca sa nu ramana activitatea descoperita la acest compartiment?"


 


Raspunsul specialistilor:


In opinia noastra, pentru ca un post sa fie scos la concurs el trebuie sa fie vacant.


Art. 58 din aceeasi lege, atat la alin. (1) cat si la alin. (2), prevede insa ca organizarea concursului de recrutare se face cu avizul (pentru institutiile centrale) / cu informarea (pentru institutiile locale) Agentiei Nationale a Functionarilor Publici, institutie care are competenta de a se pronunta asupra indepinirii conditiilor pentru organizarea si desfasurarea concursului.



In situatia in care primiti aviz favorabil pentru organizarea concursului in conditiile mentionate de dumneavoastra, veti putea organiza acest concurs chiar daca la data publicarii anuntului posturile nu sunt vacante, insa doar Agentia Nationala a Functionarilor Publici se poate pronunta asupra acestui aspect.



Sursa: PortalInstitutiiPublice


 


 

Autor: Mihaela Croitoru



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 4.83 din 3 voturi
Newsletter zilnic GRATUIT
Abonare newsletter

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit ""

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit ""

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

eNews Info INSTITUTII

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit ""

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016