Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Functionarii publici. Mentinerea in activitate dupa indeplinirea conditiilor de pensionare, cum se va proceda?

de Mihaela Croitoru 10 Aug. 2018 259

Functionarii publici. Mentinerea in activitate dupa indeplinirea conditiilor de pensionare, cum se va proceda?
Este demn de mentionat ca nu se regasesc prevederi exprese cu privire la incetarea raportului de serviciu al functionarului care se pensioneaza anticipat, analizand prevederile Legii nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici.


La art. 98 alin. (1) lit. d) se mentioneaza doar cazul indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare.


Consideram ca incetarea raportului de serviciu in cazul pensionarii anticipate se poate face prin acordul partilor, conform art. 97 lit. b) din Legea nr. 188/1999, in functie de data emiterii deciziei de pensionare de catre casa teritoriala de pensii.



"Am un functionar public care iese la pensie anticipat. Care sunt pasii care trebuiesc urmati in momentul venirii deciziei de pensionare. Mai poate lucra in continuare cei 3 ani daca iese la pensie anticipat?", se intreba cineva in cadrul PortalInstitutiiPublice.ro.


 


Raspunsul specialistilor:



La art. 117 din Legea nr. 188/1999 se prevede ca "Dispozitiile prezentei legi se completeaza cu prevederile legislatiei muncii, precum si cu reglementarile de drept comun civile, administrative sau penale, dupa caz, in masura in care nu contravin legislatiei specifice functiei publice."


Avand in vedere aceasta prevedere din Legea nr. 188/1999, analizand prevederile art. 56 alin. (1) lit. c) din Codul muncii, putem interpreta ca, la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei pensiei anticipate, raportul de serviciu inceteaza de drept.



Insa pentru lamurirea acestei situatii si pentru aplicarea corecta a prevederilor Legii nr. 188/1999, apreciem ca este util sa solicitati si un punct de vedere oficial al Agentiei Nationale a Functionarilor Publici.


Indiferent de modul in care se realizeaza incetarea raporturilor de serviciu, apreciem ca incetarea trebuie sa intervina, deoarece, la art. 118 alin. (2) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice se prevede ca pensionarii beneficiari ai unei pensii anticipate sau ai unei pensii anticipate partiale pot cumula pensia cu venituri din activitati dependente (aici sunt incluse si salariile), cu exceptia veniturilor dependente realizate din situatiile prevazute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. a) si b). La art. 6 alin. (1) pct. I lit. b) se regasesc functionarii publici. Din aceste prevederi legale intelegem ca o persoana pensionata anticipat nu poate cumula acest tip de pensie cu veniturile obtinute din exercitarea activitatii de functionar public.


Referitor la posibilitatea de mentinere a functionarului public in activitate pentru o perioada de 3 ani, art. 98 alin. (1), lit. d) din Legea nr. 188/1999 se prevede ca raportul de serviciu existent inceteaza de drept la la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare daca persoana care are competenta de numire in functia publica nu dispune aplicarea prevederilor alin. (3).


...citeste mai multe pe PortalInstitutiiPublice.ro >>>


Posibilitatea de mentinere pentru o perioada de 3 ani a functionarului public se aplica numai in situatia in care functionarul indeplineste cumulativ conditiile de varsta standard si de stagiu minim de cotizare pentru pensionare (pensionare pentru limita de varsta) si nu se aplica in alte cazuri de pensionare.


 


 

Autor: Mihaela Croitoru



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 2 voturi
Newsletter zilnic GRATUIT
Abonare newsletter

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit ""

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit ""

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

eNews Info INSTITUTII

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit ""

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016