Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Incadrarea pe o alta functie in cazul salariatului care lucreaza la primarie. In ce conditii se poate realiza?

de Mihaela Croitoru 25 Apr. 2018 579

Incadrarea pe o alta functie in cazul salariatului care lucreaza la primarie. In ce conditii se poate realiza?
Este demn de mentionat inca de la inceput ca, in cadrul unei institutii publice toate posturile, atat cele ocupate cat si cele vacante, se regasesc in statul de functii aprobat in conformitate respectiva institutie publica.


In cazul primariei, in statul de functii se regaseste numarul maxim de posturi stabilit de Institutia Prefectului si este aprobat de Consiliul Local (art.36 alin.(3) lit.b) din Legea administratiei publice locale nr.215/2001).



"Suntem Primarie de oras categoria 2. In subordinea Primariei avem compartimentul biblioteca unde avem incadrata o persoana in functia de bibliotecara. Domnul primar doreste sa ii schimbe incadrarea in referent functie contractuala. Se poate acest lucru fara a schimba organigrama institutiei? Conform carui cadru legal se poate face modificarea?", se intreba cineva in cadrul PortalInstitutiiPublice.ro.


 


Raspunsul specialistilor Rentrop & Straton:



Incepem prin a preciza ca incadrarea personalului se face pe functiile existente in statul de functii. Legea-cadru nr. 153/2017 privind salarizarea personalului platit din fonduri publice stabileste o exceptie de la aceasta regula, dar numai in cazul angajarii de personal cu contract individual de munca pe durata determinata, pe posturi in afara organigramei in cadrul proiectelor finantate din fonduri europene nerambursabile.



La alin.(2) al art.11 al legii mentionate se prevede ca nomenclatorul functiilor necesare desfasurarii activitatilor specifice fiecarei institutii sau autoritati a administratiei publice locale, precum si ierarhia functiilor sunt prevazute in Anexa nr. VIII cap. I lit. A pct. III si cap. II lit. A pct. IV.


Functia contractuala de referent se regaseste in Anexa nr. VIII cap. II lit. A pct. IV, insa, pentru a fi ocupata cu personal, ea trebuie sa se regaseasca si in statul de functii/organigrama primariei.


Atunci cand vorbim de ocuparea postului de referent (in conditiile in care acesta exista in statul de functii si este vacant) este important de precizat ca, potrivit art.31 din Legea nr.153/2017 - ”ocuparea unui post vacant sau temporar vacant se face prin concurs sau examen, pe baza regulamentului-cadru care se aproba prin hotarare a Guvernului” (HG nr.286/2011).


Asadar, in conditiile in care persoana in cauza ar dori sa ocupe functia/postul contractual de referent este necesara organizarea unui concurs/examen.



Sursa: PortalInstitutiiPublice


 


 

Autor: Mihaela Croitoru



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Newsletter zilnic GRATUIT
GDPR in Institutiile Publice - Ghid detaliat

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "GDPR in Institutiile Publice - Ghid detaliat"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII
GDPR in Institutiile Publice - Ghid detaliat

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "GDPR in Institutiile Publice - Ghid detaliat"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

eNews Info INSTITUTII
GDPR in Institutiile Publice - Ghid detaliat

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "GDPR in Institutiile Publice - Ghid detaliat"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016