Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Indeplinirea conditiilor de varsta si stagiul de cotizare pentru pensie. Salariatul mai poate continua raportul de munca?

de InfoInstitutii.ro 06 Ian. 2017 1128

Indeplinirea conditiilor de varsta si stagiul de cotizare pentru pensie. Salariatul mai poate continua raportul de munca?
Specificam inca de la inceput ca, potrivit Codului muncii, in cazul pensionarii la limita de varsta, contractul individual de munca al persoanei care indeplineste cumulativ conditiile de varsta standard si stagiu minim de cotizare pentru pensionare inceteaza de drept in ziua in care salariatul indeplineste cumulativ conditiile anterior mentionate.


In acest context, acest fapt se petrece independent de vointa salariatului si a angajatorului sau de comunicarea deciziei de pensie.


Analizam o situatie prezentata in cadrul PortalInstitutiiPublice.ro:
"Lucrez intr-o institutie publica la nivel central in calitate de personal contractual, incadrata in baza unui contract individual de munca si in luna ianuarie 2017 conform Anexei nr. 5 din Legea 263/2016 indeplinesc conditiile de varsta si stagiu de cotizare pentru pensie. Doresc sa aflu in ce conditii pot lucra in aceeasi institutie pana la varsta standard de 63 de ani?"


Este demn de mentionat ca in situatia mai sus prezentata contractul de munca va fi desfacut dupa data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare, iar salariatul poate presta activitate numai daca incheie cu angajatorul un alt contract individual de munca.



IMPORTANT!
O persoana care are calitatea de pensionar poate sa isi desfasoare activitatea in cadrul unei institutii publice DOAR daca va promova un nou concurs de recrutare organizat de institutie, in conditiile legii. 


Singura EXCEPTIE de la aceasta regula o reprezinta personalul contractual angajat pe seama increderii conducatorului, in temeiul OUG 32/1998 sau al altor acte normative speciale.


In concluzie, conform Codului muncii, nu se poate prelungi in mod automat contractul de munca existent la acea data, pentru a continua desfasurarea fiind necesara ocuparea prin concurs a unui anumit post.


Noul raport de munca se poate desfasura fie pe perioada determinata, in conditiile art. 83 lit.h) din Codul muncii, fie pe perioada nedeterminata, inclusiv peste varsta de 63 de ani.



Sursa: PortalInstitutiiPublice


 

Autor: InfoInstitutii.ro



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 4.75 din 2 voturi
Newsletter zilnic GRATUIT
Regulament privind protectia datelor personale in Institutiile Publice

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "Regulament privind protectia datelor personale in Institutiile Publice"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII
Regulament privind protectia datelor personale in Institutiile Publice

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "Regulament privind protectia datelor personale in Institutiile Publice"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

eNews Info INSTITUTII
Regulament privind protectia datelor personale in Institutiile Publice

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "Regulament privind protectia datelor personale in Institutiile Publice"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016