Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Institutiile publice care se autofinanteaza. Conditii de acordare a tichetelor de masa

de InfoInstitutii.ro 04 Ian. 2017 433

Institutiile publice care se autofinanteaza. Conditii de acordare a tichetelor de masa
Orice angajator este familiarizat cu faptul ca un salariat al companiei sale nu poate primi mai mult de un tichet de masa pe zi, pentru fiecare zi lucratoare din luna. In acest context, este demn de mentionat ca Legea 142/1998 reglementeaza acest fapt, iar salariatii beneficiaza lunar de un numar de tichete de masa cel mult egal cu numarul de zile in care sunt prezenti la locul de munca.



IMPORTANT: Legea care permite majorarea tichetului de masa pana la 15 lei, fata de 9 lei cat era pana de curand, a fost promulgata de presedintele Klaus Iohannis, in decursul lunii noiembrie.



Iata o intrebare pertinenta adresata in cadrul PortalInstitutiiPublice.ro: "Institutiile publice finantate integral din venituri proprii in ce conditii pot acorda tichete de masa? Trebuie organizata licitatie pubica pentru achizitionarea acestora?"



Angajatorii trebuie sa stie ca in situatia mai sus prezentata, adica in cazul institutiilor publice care se autofinanteaza integral din venituri proprii, acestea au posibilitatea de a acorda angajatilor tichete de masa, iar acestea pot fi acordate in limita sumelor prevazute distinct cu aceasta destinatie in bugetele de venituri si cheltuieli aprobate, fiecarui ordonator de credite, la alineatul bugetar "Tichete de masa".



Sumele reprezentand costul imprimatelor in cazul tichetelor de masa pe suport de hartie, respectiv costul emiterii tichetelor de masa pe suport electronic, precum si costul suportului electronic sau al inlocuirii acestuia, contractate cu unitatea emitenta si primite de catre angajator, se suporta de la alineatul bugetar "Alte cheltuieli cu bunuri si servicii".



Conform art. 3 alin. (2) din Normele de aplicare a Legii 142/1998, achizitionarea tichetelor de masa de catre institutiile publice se va efectua cu respectarea prevederilor prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 34/2006, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 337/2006, cu modificarile si completarile ulterioare.


 


Sursa: PortalInstitutiiPublice

Autor: InfoInstitutii.ro



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Newsletter zilnic GRATUIT
Legea achizitiilor publice. Reguli de publicitate si contraventii

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "Legea achizitiilor publice. Reguli de publicitate si contraventii"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII
Legea achizitiilor publice. Reguli de publicitate si contraventii

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "Legea achizitiilor publice. Reguli de publicitate si contraventii"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit