Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Salariati PENSIONARI. Contributia asiguratorie pentru munca mai trebuie achitata?

de Mihaela Croitoru 05 Nov. 2018 764

Salariati PENSIONARI. Contributia asiguratorie pentru munca mai trebuie achitata?
Este demn de mentionat ca legea pensiilor a fost adoptata de Guvern in data de 10 octombrie 2018, iar nicio pensie in plata nu va scadea dupa recalculare, anunta ministrul Muncii, Lia Olguta Vasilescu. Urmeaza ca proiectul de lege sa fie dezbatut de Parlament. Impactul financiar in anul 2019 al Legii Pensiilor va fi de 8,4 miliarde lei, iar in 2020 suma se va tripla.


"Impactul financiar va fi in anul 2019 de 8,4 miliarde de lei, in 2020- 24, 8 miliarde , in 2021- 58 de miliarde, iar in anul 2022 - 81 de miliarde", a declarat Lia Olguta Vasilescu.



"Pentru un angajat care este pensionar, institutia mai trebuie sa achite contributia asiguratorie de 2,25%?"



Raspunsul specialistilor de la PortalInstitutiiPublice:


Conform art. 220 ^4 alin. (2) din Codul fiscal, nu se cuprind in baza lunara de calcul al contributiei asiguratorie pentru munca sumele prevazute la art. 142.


Art. 220^5 din acelasi Cod stabileste ca, contributia asiguratorie pentru munca nu se datoreaza pentru prestatiile suportate din bugetul asigurarilor sociale de stat, bugetul asigurarilor pentru somaj, precum si din Fondul national unic de asigurari sociale de sanatate.


ATENTIE!


Nici una dintre aceste exceptii nu se refera la pensionari. Prin urmare, calitatea de pensionar nu reprezinta o exceptie de la plata contributiei asiguratorie pentru munca, astfel incat, angajatorul va include in baza de calcul al acestei contributii inclusiv veniturile salariale acordate salariatilor pensionari.


 


Sursa: PortalInstitutiiPublice


 

Autor: Mihaela Croitoru



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 4.72 din 9 voturi
Newsletter zilnic GRATUIT
GDPR in Institutiile Publice - Ghid detaliat

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "GDPR in Institutiile Publice - Ghid detaliat"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII
GDPR in Institutiile Publice - Ghid detaliat

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "GDPR in Institutiile Publice - Ghid detaliat"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

eNews Info INSTITUTII
GDPR in Institutiile Publice - Ghid detaliat

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "GDPR in Institutiile Publice - Ghid detaliat"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016