Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Studiu de caz: cum se calculeaza vechimea in munca

de Cristian Tanase 19 Mai. 2016 584

Studiu de caz: cum se calculeaza vechimea in munca
Munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca, conform legislatiei in vigoare.


Vom analiza in acest caz urmatoarea situatie: Avem in cadrul institutiei un angajat care a fost PFA si la angajare i s-a luat in calcul ca vechime doar cartea de munca, iar acum vrea ca vechimea de PFA sa i se acorde ca vechime in munca. Este legal ca PFA sa se considere vechime in munca si cum poate demonstra acest lucru daca este legal, ce acte trebuie sa aduca la institutie?

Raspunsul expertilor Rentrop&Straton:

Conform art. 16 alin. (4) din Codul muncii, munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.

Astfel, doar munca prestata in baza unui contract individual de munca constituie vechime in munca nu si munca prestata in mod independent in calitate de persoana fizica autorizata.
Totodata constituie vechime in munca si acele perioade in care, desi intr-o anumita perioada, nu se presteaza munca in baza unui contract individual de munca, respectiva perioada constituie vechime in munca intrucat un act normativ prevede astfel.

De exemplu, perioada in care o persoana se afla in concediu pentru cresterea copilului constituie vechime in munca desi salariatul nu presteaza munca intrucat OUG 111/2010 prevede astfel.
In privinta perioadei in care o persoana presteaza activitate in calitate de persoana fizica autorizata, nu exista un act normativ care sa prevada ca aceasta perioada constituie vechime in munca.

In consecinta, perioada in care o persoana presteaza activitate in calitate de persoana fizica autorizata nu constituie vechime in munca.


Aceasta perioada reprezinta stagiu de cotizare in sistemul de pensii daca persoana fizica a platit contributia la asigurari sociale.
Autor: Cristian Tanase



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Newsletter zilnic GRATUIT
Control si preventie in unitatile bugetare

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "Control si preventie in unitatile bugetare"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII
Control si preventie in unitatile bugetare

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "Control si preventie in unitatile bugetare"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit