Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Cine se poate ocupa de salarizarea personalului bugetar: este obligatoriu cursul de inspector resurse umane?

de Ana Tudor 28 Mai. 2015 2010

Cine se poate ocupa de salarizarea personalului bugetar: este obligatoriu cursul de inspector resurse umane?
Sistemul de salarizare reglementeaza remunerarea personalului din sectorul bugetar in raport cu responsabilitatile postului, munca depusa, cantitatea si calitatea acesteia, importanta sociala a muncii, conditiile concrete in care aceasta se desfasoara.


Salarizarea personalului din institutiile publice poate depinde de asemenea si de rezultatele obtinute, precum si de realizarea ierarhiei salariilor, conform art. 9 din Legea-cadru 284/2010 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice.  

Cine se poate ocupa de salarizarea personalului bugetar

Considerati necesar cursul de inspector resurse umane pentru responsabilii cu salarizarea din administratia publica?

Expertii Rentrop&Straton arata ca legislatia nationala nu prevede in sarcina entitatilor obligatia de a incadra in munca in vederea calcularii si intocmirii statelor de plata si a celorlalte operatiuni necesare platii salariilor o anumita poersoana care sa aiba cursul de resurse umane.

Serviciile de salarizare pot fi prestate de orice persoana care detine studiile si pregatirea profesionala necesara, dar fara a detine un atestat.

O situatie reglementata, in afara de a institui obligativitatea detinerii unui curs de inspector de resurse umane, o reprezinta registrul general de evidenta a salariatilor (Revisal), intrucat potrivit prevederilor art. 2 alin.(5) din HG 500/2011 privind registrul general de evidenta a salariatilor (Revisal) completarea si transmiterea acestuia se fac de catre una sau mai multe persoane nominalizate prin decizie scrisa de catre angajator.

Potrivit alin. (6) al aceluiasi articol, angajatorii pot contracta serviciul de completare si transmitere a registrului prin incheierea, cu respectarea dispozitiilor art. 20 alin. (5) din Legea 677/2001 pentru protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulatie a acestor date, cu modificarile si completarile ulterioare, de contracte de prestari servicii cu prestatori inregistrati la inspectoratele teritoriale de munca, care isi desfasoara activitatea in conditiile prevederilor legale in vigoare.


 
Autor: Ana Tudor



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 2 voturi
Newsletter zilnic GRATUIT
Control si preventie in unitatile bugetare

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "Control si preventie in unitatile bugetare"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII
Control si preventie in unitatile bugetare

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "Control si preventie in unitatile bugetare"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit