Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Indemnizatia pentru concediul de odihna: poate fi acordata in avans?

de Ana Tudor 14 Iul. 2016 3105

Indemnizatia pentru concediul de odihna: poate fi acordata in avans?
Angajatii cu contract individual de munca in Romania au dreptul, prin lege, la 21 de zile de concediu de odihna anual. Efectuarea concediului de odihna se realizeaza in baza unei programari colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, dupa caz, a reprezentantilor salariatilor, pentru programarile colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programarile individuale.


Codul muncii prevede ca obligatorie efectuarea concediului de odihna in natura, cu respectarea programarii colective sau individuale, cu exceptia situatiilor expres prevazute de lege cand concediul nu poate fi efectuat din motive obiective.

In cazul unei institutii publice, angajatul a raportat ca are nevoie de o plata in avans a salariului pe luna respectiva, necesar efectuarii concediului de odihna.

Vom analiza in acest sens urmatorul studiu de caz: Este obligatoriu ca la plecarea in concediu de odihna sa-i platesti salariatului indemnizatia de concediu de odihna aferenta? Sau este in regula sa-i fie platita la data platii salariilor cand acestea se calculeaza pentru toata lumea?

Raspunsul expertilor Rentrop&Straton:

Angajatii cu contract individual de munca au dreptul sa primeasca indemnizatia de concediu de odihna cu cel putin 5 zile inainte de plecarea in concediu, conform dispozitiilor art. 150 din Codul muncii.

Atentie!  Art. 38 din Codul muncii arata ca salariatii NU pot renunta la drepturile ce le sunt recunoscute prin lege.

Asta presupune si ca orice tranzactie prin care se urmareste renuntarea la drepturile recunoscute de lege salariatilor sau limitarea acestor drepturi este lovita de nulitate.


In concluzie, apreciem ca salariatii nu pot renunta la dreptul conferit de Codul muncii de a primi indemnizatia de concediu de odihna cu cel putin 5 zile inainte de a pleca in concediu.
 
Autor: Ana Tudor



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 4.92 din 12 voturi
Newsletter zilnic GRATUIT
Abonare newsletter

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit ""

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit ""

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

eNews Info INSTITUTII

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit ""

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016