Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Analiza: Vechimea in specialitatea studiilor reprezinta experienta in munca?

de Ioana Stoica 21 Mai. 2015 9445 2

Analiza: Vechimea in specialitatea studiilor reprezinta experienta in munca?
Legislatia privind salarizarea personalului platit din fonduri publice nu reglementeaza in mod expres o definitie a vechimii in munca aplicabila acestui sector de activitate. Asadar, vom analiza in continuare situatiile in care vechimea in specialitatea studiilor reprezinta experienta dobandita in temeiul unui contract individual de munca.


Astfel, in cazul functionarilor publici, apreciem ca vechimea in specialitatea studiilor necesare exercitarii functiei publice reprezinta experienta dobandita in temeiul unui contract individual de munca, a unui raport de serviciu sau ca profesie liberala, demonstrata cu documente corespunzatoare de catre persoana care a desfasurat o activitate intr-o functie de specialitate corespunzatoare profesiei sau specializarii sale, prin raportare la domeniul general de absolvire a studiilor potrivit nivelurilor de organizare a invatamantului in Romania.

Atentie! Vechimea in specialitatea studiilor reglementata de Legea 188/1999 privind Statutul functionarilor publici, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare si de HG 611/2008 poate fi considerata o varianta a vechimii in specialitate.

In cazul personalului contractual, acestuia ii sunt in mod direct aplicabile prevederile Codului muncii, republicat, in speta prevederile art.16 alin.(4) conform caruia munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.

Asadar, perioada de timp desfasurata de un salariat in temeiul unui contract individual de munca sau al unui raport de serviciu va fi considerata vechime in munca, in sensul art.16 alin.(4) din Codul muncii, republicata, in lipsa unor prevederi legale exprese.

Totusi, este necesar sa precizam ca potrivit dispozitiilor art.145 din Codul muncii, republicat, la stabilirea duratei concediului de odihna anual, perioadele de incapacitate temporara de munca si cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal si concediului pentru ingrijirea copilului bolnav se considera perioade de activitate prestata. Asadar, aceasta norma legala prevede expres ipoteza careia ii este aplicabila, respectiv stabilirea duratei concediului de odihna.

Sursa: portalinstitutiipublice


Autor: Ioana Stoica



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 4.22 din 9 voturi
Newsletter zilnic GRATUIT
Control si preventie in unitatile bugetare

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "Control si preventie in unitatile bugetare"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Comentarii

2 comentarii
ionica 26-Mai-2015 09:32:36
Functiile publice sunt mentinute de pe vremea lu'Ceasca . Iar acel f.publ. , daca era si pila cuiva, trecea ca gasca prin apa , cu vechime , cu spor de vechime, pana iesea la pensie ! Acum, unii pilosi cu vechime, dar prosti cu diploma, sunt pusi in acelasi galantar cu cei nepilosi, dar cu 5 min mai destepti ! Inca se mai apreciaza, din pacate, la un angajat, hartia pe care o are, nu ce stie sa faca !
Daniel 25-Mai-2015 12:29:16
Aici nu mai confundati functionarii publici cu personalul contractual, ca la "Cumulul de functii in cazul salariatilor platiti din fonduri publice". Deci este nevoie de sporul de vechime? ca uni au facut-o incaruntit degeaba.

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII
Control si preventie in unitatile bugetare

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "Control si preventie in unitatile bugetare"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit