Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Cum se procedeaza in cazul cadrelor didactice fara studii de specialitate? Pot fi incadrate ca profesori debutanti?

de Ioana Stoica 12 Ian. 2017 857

Cum se procedeaza in cazul cadrelor didactice fara studii de specialitate? Pot fi incadrate ca profesori debutanti?
Aducem aminte inca de la inceput ca, acele cadre didactice care promoveaza examenul de definitivat dobandesc titlul de profesor cu drept de practica in invatamantul preuniversitar, potrivit art.241 alin.(2) din Legea 1/2011. Dar ce se petrece in cazul celor care profeseaza, fara a avea studii de specialitate? Ce fel de contract vor avea acestea si ce statut?


Iata o situatie prezentata in cadrul PortalInstitutiiPublice.ro: "Avand in vedere prevederile legii educatiei, ce se intampla cu un cadru didactic cu contract pe perioada nedeterminata care are vechime in invatamant de peste 10 ani si totusi nu a luat examenul de definitivat (nici nu s-a inscris in toata aceasta perioada), poate fi platit tot ca profesor debutant pe perioada nedeterminata (are studii superioare de specialitate) sau trebuie platit in continuare ca profesor fara studii de specialitate?"


Este bine de stiut ca, potrivit alin.(6) al art.241 din Legea 1/2011, persoanele care nu promoveaza examenul de definitivare in invatamant, in conditiile prezentului articol, pot fi angajate in sistemul national de invatamant preuniversitar NUMAI pe perioada determinata, cu statut de profesor debutant.


Asadar, legea stabileste ca singura posibilitate in care o anumita persoana poate fi incadrata in sistemul national de invatamant ca profesor debutant cu contract individual de munca pe durata determinata, ca fiind aceea in care persoana in cauza s-a inscris si nu a promovat examenul de definitivare in invatamant.


ATENTIE! Dat fiind faptul ca persoana in cauza nu s-a inscris si nu a sustinut pana la aceasta data examenul de definitivare in invatamant, apreciem ca aceasta nu poate fi incadrata si, respectiv platita ca profesor debutant, intrucat aceasta nu a indeplinit conditiile prevazute de lege pentru a beneficia de acest statut.  



Sursa: PortalInstitutiiPublice


 

Autor: Ioana Stoica



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 2.83 din 3 voturi
Newsletter zilnic GRATUIT
Abonare newsletter

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit ""

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit ""

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

eNews Info INSTITUTII

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit ""

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016