Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

La ce data trebuie sa efectueze institutiile publice plata salariilor

de Ana Tudor 29 Ian. 2016 2203

La ce data trebuie sa efectueze institutiile publice plata salariilor
Contabilitatea pentru institutiile publice este unul dinte cele mai dificile domenii, iar salarizarea personalului platit din fonduri publice ridica numaroase semne de intrebare, tinand cont de desele modificari legislative.


In materialul urmator vom explica la ce data trebuie sa efectueze institutiile publice plata salariilor. In cazul in care salariile se platesc pe card, ce data se ia in considerare: data platii sau data debitarii contului salariatului?

Raspunsul expertilor Rentrop&Straton:

In conformitate cu prevederile art. 2 din OMFP 86/2005 pentru reglementarea datei platii salariilor la institutiile publice, cu modificarile si completarile ulterioare, ordonatorii principali de credite si institutiile publice din subordinea acestora, cu exceptia celor finantati din bugetul local, achita salariile la datele prevazute in anexa la acest ordin. Ultima modificare a Anexei s-a efectuat prin OMFP 501/2015, incepand cu 29.04.2015.

Directorii executivi ai directiilor generale ale finantelor publice judetene si a municipiului Bucuresti, dupa caz, aproba prin decizie, la propunerea ordonatorilor principali de credite ai bugetelor locale din raza lor teritoriala, datele la care se platesc salariile la institutiile si serviciile publice locale.

Ordonatorii principali de credite ai bugetelor care compun sistemul bugetar, nou-infiintati sau care se reorganizeaza prin comasare ori divizare, cu exceptia celor finantati din bugetele locale, care nu au fost prevazuti in anexa la prezentul ordin, au obligatia de a propune Ministerului Finantelor Publice data platii salariilor.

In acest sens, conform art. 5 din OMFP 86/2005, data platii salariilor reprezinta data ridicarii sumelor in numerar de catre institutiile publice sau data alimentarii conturilor de card ale salariatilor institutiilor publice, deschise la societati bancare.

Sursa: Containstitutii


Autor: Ana Tudor



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 2 voturi
Newsletter zilnic GRATUIT
Control si preventie in unitatile bugetare

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "Control si preventie in unitatile bugetare"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII
Control si preventie in unitatile bugetare

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "Control si preventie in unitatile bugetare"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit