Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Perioada de efectuare a platilor de catre institutiile publice

de Ana Tudor 18 Dec. 2015 3174

Perioada de efectuare a platilor de catre institutiile publice
In materialul urmator vom analiza modalitatea de plata a salariilor de catre institutiile publice.


Cum trebuie procedat daca salariile se platesc pe card: ce data se ia in considerare - data platii sau data debitarii contului salariatului?

Raspunsul expertilor Rentrop&Straton:

Ordonatorii principali de credite si institutiile publice din subordinea acestora, cu exceptia celor finantati din bugetul local, achita salariile la datele prevazute in anexa la acest ordin. Ultima modificare a Anexei s-a efectuat prin OMFP 501/2015, incepand cu 29.04.2015, potrivit prevederilor art. 2 din OMFP 86/2005 pentru reglementarea datei platii salariilor la institutiile publice, cu modificarile si completarile ulterioare.

Directorii executivi ai directiilor generale ale finantelor publice judetene si a municipiului Bucuresti, dupa caz, aproba prin decizie, la propunerea ordonatorilor principali de credite ai bugetelor locale din raza lor teritoriala, datele la care se platesc salariile la institutiile si serviciile publice locale.
Ordonatorii principali de credite ai bugetelor care compun sistemul bugetar, nou-infiintati sau care se reorganizeaza prin comasare ori divizare, cu exceptia celor finantati din bugetele locale, care nu au fost prevazuti in anexa la prezentul ordin, au obligatia de a propune Ministerului Finantelor Publice data platii salariilor.

In acest sens, conform art. 5 din OMFP 86/2005, data platii salariilor reprezinta data ridicarii sumelor in numerar de catre institutiile publice sau data alimentarii conturilor de card ale salariatilor institutiilor publice, deschise la societati bancare.

Sursa: Containstitutii
Autor: Ana Tudor



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Newsletter zilnic GRATUIT
GDPR in Institutiile Publice - Ghid detaliat

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "GDPR in Institutiile Publice - Ghid detaliat"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII
GDPR in Institutiile Publice - Ghid detaliat

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "GDPR in Institutiile Publice - Ghid detaliat"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

eNews Info INSTITUTII
GDPR in Institutiile Publice - Ghid detaliat

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "GDPR in Institutiile Publice - Ghid detaliat"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016