Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Pot fi eliminati coeficientii de ierarhizare din contractul colectiv in institutiile publice?

de Marius Matei 18 Apr. 2016 659

Pot fi eliminati coeficientii de ierarhizare din contractul colectiv in institutiile publice?
Contractul colectiv de munca se incheie pe o perioada determinata, care nu poate fi mai mica de 12 luni sau mai mare de 24 de luni. Acesta se aplica de la data inregistrarii la autoritatea competenta sau de la o data ulterioara, potrivit conventiei partilor.


Vom analiza in continuare urmatorul studiu de caz: Avem un contract colectiv de munca la nivelul unitatii care contine coeficienti de ierarhizare pentru salarii. Acest contract expira in luna iulie. Dl director doreste sa scoatem coeficientii din noul contract colectiv de munca. Este legal sa faci asta? Angajatorul poate cere reprezentantilor salariatilor sa renunte la coeficienti?

Raspunsul expertilor Rentrop&Straton:

Analizand legislatia in vigoare, apreciem ca salariatii nu pot renunta la drepturile ce le sunt recunoscute prin lege.

Art. 38 din Codul muncii reglementeaza drepturile recunoscute prin lege pentru angajati si arata ca acestia nu pot renunta la drepturile care li se cuvin prin lege, insa pot renunta la drepturile ce le sunt recunoscute prin contract de munca, indiferent daca individual sau colectiv .

Contractul colectiv de munca reprezinta practic o intelegere intre cele doua parti - angajat si angajator, insa el nu este o lege. La negocierea clauzelor dispozitiile legale sunt minimale, asadar prin art. 38 din Codul muncii nu se tinde decat la protejarea dispozitiilor legale minimale, astfel incat orice castig nu poate fi decat pe termen scurt, fiecare clauza a contractului colectiv de munca putand fi renegociata. Am auzit de nenumarate ori fraze de genul acest articol nu il mai discutam pentru ca l-am discutat anul trecut, in subsidiar intelegandu-se este un drept deja castigat.

Astfel, in dreptul muncii este cunoscuta sub numele de teoria drepturilor castigate - acea conceptie conform careia drepturile castigate de salariati nu pot fi diminuate.

Insa aceasta teorie intalnita in special la negocierea si incheierea contractelor colective de munca nu este reglementata legal. Nu exista un text de lege care sa reglementeze teoria drepturilor castigate.


Asadar, coeficientii de ierarhizare nu sunt reglementati de lege, ci de contractul colectiv, iar fiecare clauza a contractului colectiv de munca poate fi renegociata, iar partile pot renunta la coeficientii de ierarhizare.
 
Sursa: Portal Codul Muncii
Autor: Marius Matei



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Newsletter zilnic GRATUIT
Control si preventie in unitatile bugetare

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "Control si preventie in unitatile bugetare"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII
Control si preventie in unitatile bugetare

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit "Control si preventie in unitatile bugetare"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit