Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Legea nr. 250/2016 mareste salariile celor care lucreaza in primarii?

de InfoInstitutii.ro 11 Ian. 2017 10411 3

Legea nr. 250/2016 mareste salariile celor care lucreaza in primarii?
Din 2017 vor primi salarii mai mari, dar si sporuri si indemnizatii, angajatii din Invatamant si cei ai Casei Nationale de Asigurari de Sanatate (CNAS). Legea nr. 250/2016, care aproba OUG nr. 20/2016 privind salarizarea bugetarilor a fost publicata in Monitorul Oficial si aduce majorari salarile pentru angajatii bugetari din domeniile Educatie si Sanatate.


Citeste mai multe despre Legea nr. 250/2016 aici >>>
 


Ce se petrece cu personalul din primarii, de exemplu? Acestia vor beneficia de mariri salariale?


In speta, vom analiza o situatie prezentata in PortalInstitutiiPublice.ro: "La compartimentul de asistenta sociala se mareste salariul conform Legii 250 din 17.12.2016. avem incadrati referenti cu studii medii si inspector cu studii de lunga durata. In ce anexa sunt incadrate majorarile la functiile prezentate?"


Incepem prin a mentiona ca, in cuprinsul alin.(1) din OUG 20/2016, asfel cum a fost modificat prin Legea 250/2016, se prevede ca, prin exceptie de la prevederile art. 1 alin. (1), incepand cu luna decembrie 2016, salariile de baza ale personalului prevazut la cap. I pct. 1, 2 si 3 din anexa nr. III - Familia ocupationala de functii bugetare «Sanatate» la Legea-cadru nr. 284/2010 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice se stabilesc potrivit anexei nr. 1.


ATENTIE! Este demn de mentionat ca, in cuprinsul acestui text de lege se prevede expres ca in cuprinsul anexei 1 la OUG 20/2016, modificata prin Legea 250/2016, sunt reglementate DOAR salariile de baza ale personalului prevazut la cap.I pct.1, 2 si 3 din anexa III la Legea 284/2010.


Avand in vedere ca functiile mentionate in speta nu se regasesc nici in cap.I, pct.1, 2 si 3 al anexei III la Lege 284/2010, acestea nu sunt cuprinse nici in anexa 1 la OUG 20/2016, modificata de Legea 250/2016.


Astfel, in opinia noastra, persoanelor incadrate pe functiile mentionate de dvs NU le sunt incidente dispozitiile Legii 250/2016, asa ca acestea NU beneficiaza de salariile reglementate in anexa 1 la acest act normativ.
 


Sursa: PortalInstitutiiPublice 



 

Autor: InfoInstitutii.ro



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 4.15 din 10 voturi
Newsletter zilnic GRATUIT
Abonare newsletter

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit ""

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Comentarii

3 comentarii
AGAVRILOAEI ELENA 19-Ian-2017 10:25:24
Care este cuantumul indemnizatiei pentru persoanele cu handicap grav pe care o plateste Primaria -PENTRU LUNA DECEMBRIE 2016 SI LUNA FEBRUARIE 2017?
ELENA 19-Ian-2017 10:23:00
Va rog sa imi spuneti care este cuantumul indemnizatiei lunare a persoanelor cu handicap grav incepind cu decembrie 2016, respectiv februarie 2017?
condurache simona 18-Ian-2017 10:52:09
Buna ziua va rog sa imi spuneti daca sunt platita corect sunt angajata din data de25 aprilie 2016 la primarie ocupand functia de referent agricol cu studii medii desi am facultate dar nu in domeniu,am 3 persoane in intretinere,7 ani vechime si iau salar 970 lei va multumesc

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit ""

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

eNews Info INSTITUTII

Va oferim Cadou - Raportul Special Gratuit ""

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016