Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Este obligatorie aplicarea stampilei pe ordinul de deplasare, in cadrul unei institutii publice?

de Ioana Stoica 07 Iun. 2022 274

Este obligatorie aplicarea stampilei pe ordinul de deplasare, in cadrul unei institutii publice?
"Este obligatorie aplicarea stampilei pe ordinul de deplasare? Suntem institutie publica (biblioteca judeteana). Ord.2634/2015 care precizeaza forma Ordinului de deplasare nu include randurile cu stampila, in schimb in Hot. 714/2018 se mentioneaza obligatia de a obtine pe ord.de depl.stampila instit.publice la care se deplaseaza."


Raspunsul specialistilor: 

 

Asa cum ati mentionat si dvs., la art. 16 din anexa la HG 714/2018 se precizeaza ca persoanele delegate sau detasate, cu exceptia celor prevazute la art. 3 si 8, au obligatia de a obtine pe ordinul de deplasare viza conducatorului autoritatii sau institutiei publice la care se deplaseaza sau a loctiitorului acestuia, cu indicarea datei si a orei sosirii si plecarii.

 

Avand in vedere ca Ordinul 2634/2015 reglementeaza modele ale documentelor financiar-cpntabile, inclusiv ordinul de deplasare, insa este act normativ de nivel tertoar, adica de nivel inferior fata de HG 714/20188, apreciem ca dispozitiile acestui ultim act nromativ primeaza trebuind sa fie respectate intocmai.

 

Prin urmare, apreciem ca pe ordinul de deplasare trebuie sa se regaseasca obligatoriu viza conducatorului autoritatii sau institutiei publice la care se deplaseaza sau a loctiitorului acestuia, cu indicarea datei si a orei sosirii si plecarii, fara insa ca legiuitorul sa mentioneze expres necesitatea aplicarii stampilei respectivei institutii publice.

 

De altfel, avand in vedere sfera de aplicare a art.V din OG 17/2015, cu modificarile si commpletarile ulterioare, in opinia noastra, aplicarea stampilei intre institutiile publice nu intra sub incidenta acestora, putand fi aplicata in mod corespunzator.

 

In aceste conditii, apreciem ca viza conducatorului institutiei publice la care se efectueaza deplasarea poate fi insotita de stampila respectivei institutii, modelul ordinului de deplasare putand fi particularizat corespunzator sau, daca acest lucru nu este realizat, prin aplicarea acesteia pe respectivul document, chiar daca nu este indicat un anumit spatiu pentru acest element.

 

Un raspuns valabil la data de 6.06.2022, oferit de expertii de la PortalInstitutiiPublice >>>

 

Ioana Stoica Autor: Ioana Stoica
Ioana Stoica, profesionist cu experienta de peste 7 ani in contabilitatea si fiscalitatea institutiilor publice, organizeaza si redacteaza spete contabile din domeniul bugetar, aducand in atentia dvs. orice modificari de ultima ora din acest sector legislativ. 



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi

Newsletter zilnic GRATUIT

Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII

Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

eNews Info INSTITUTII

Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016