Sunt de acord cu politica de cookie

Prin ordinul de compensare se pot efectua operatiuni de compensare intre o institutie publica si o societate comerciala?

de Mihaela Croitoru 01 Oct. 2018 2722

Prin ordinul de compensare se pot efectua operatiuni de compensare intre o institutie publica si o societate comerciala?
Va readucem aminte ca, prin Ordinul de compensare (document regim special) se pot efectua operatiuni de compensare intre persoane juridice, inclusiv intre o institutie publica si o societate comerciala.


"Operatiunea de compensare prin Ordinul de compensare (document regim special) se poate efectua intre institutie publica si societate comericala?"


Raspunsul specialistilor de la PortalInstitutiiPublice:

 

Este demn de mentionat ca potrivit art. 1, art. 2 pct. 5 si art. 4 din Anexa nr. 2- REGULAMENT DE COMPENSARE a datoriilor nerambursate la scadenta ale contribuabililor, persoane juridice aprobat prin H.G.nr. 685 din 23 august 1999 pentru aprobarea Normelor metodologice privind monitorizarea datoriilor nerambursate la scadenta ale contribuabililor, persoane juridice, in vederea diminuarii blocajului financiar si a pierderilor din economie, si a Regulamentului de compensare a datoriilor nerambursate la scadenta ale contribuabililor, persoane juridice:

 

“Art. 1 - Obiectul regulamentului de compensare
Obiectul regulamentului de compensare il constituie compensarea succesiva a obligatiilor de plata reciproce dintre persoane juridice, pe baza de ordine de compensare.
 Art. 2 - Termenii utilizati
…………………………………………………
5. Persoane juridice - agentii economici organizati sub forma de societati comerciale, companii/societati nationale, regii autonome, institutii publice, unitati ale administratiei publice centrale si locale si alti contribuabili, persoane juridice.”

“Art. 4 - Obiectul compensarii succesive a platilor intre agentii economici pe baza ordinelor de compensare (denumirea articolului este improprie, importanta fiind reglementarea propriu-zisa).


Obiectul compensarii succesive il constituie stingerea datoriilor, cu creantele reflectate in contabilitatea persoanelor juridice pe baza ordinelor de compensare.”

Asadar, asa cum am mentionat si la inceputul articolului, prin Ordinul de compensare (document regim special) se pot efectua operatiuni de compensare intre institutii publice si o societate comerciala.


Sursa: PortalInstitutiiPublice

 

 

Autor: Mihaela Croitoru



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 3 voturi
Newsletter zilnic GRATUIT
Abonare newsletter

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

eNews Info INSTITUTII

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016