Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

CAND este necesara eliberarea unei adeverinte de vechime in munca?

de Ioana Stoica 25 Apr. 2022 1487

CAND este necesara eliberarea unei adeverinte de vechime in munca?
"Ne puteti preciza daca este necesar si ce documente trebuie eliberate la incetarea contractului de munca pentru salariatii respectivi? Daca perioada lucrata dupa anul 2011 este in baza Revisal, iar cea anterioara anului 2011, este evidentiata prin cartea de munca care a fost scanata de catre Casa de Pensii, in aceasta situatie mai este necesara eliberarea adeverintei de vechime?"


Raspunsul specialistilor: 

 

Dupa cum cunoasteti, eliberarea adeverintei de vechime pentru perioada ulterioara anului 2011 se elibereaza in conditiile art. 34 alin.(5) din Codul muncii, republicat, cu modificarile si completarile ulterioare, si ale art. 7 alin.(5) din HG 905/2017, cu modificarile si completarile ulterioare.

 

Totodata, potrivit art. 7 alin.(5) si (6) din HG nr. 905/2017 privind registrul general de evidenta a salariatilor, la incetarea activitatii salariatului, angajatorii au obligatia sa ii elibereze acestuia o adeverinta care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca si in specialitate, precum si un extras din registru.

 

Actul normativ nu prevede asadar in mod expres cum se completeaza aceasta adeverinta pentru un salariat care a avut si carnet de munca pana la data de 01.01.2011, insa apreciem ca adeverinta se completeaza pentru perioada incepand cu luna urmatoare inchiderii carnetului de munca, astfel incat sa existe o continuitate de inscrieri intre cele doua documente.

 

Pentru claritate, sugeram ca in adeverinta de vechime sa faceti o mentiune prin care sa precizati ca vechimea in munca dintre data la care salariatul a inceput activitatea la dumneavoastra si pana la data de 31.12.2010 se dovedeste cu carnetul de munca (aceasta mentiune apreciem utila in situatia in care salariatul a desfasurat la dvs activitate anterior anului 2010 si inchiderii carnetului de munca).

 

Pe cale de consecinta, chiar daca activitatea salariatului ulterior anului 2011 este inregistrata in programul Revisal, la solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligati sa ii elibereze acestuia adeverinta de vechime prevazuta de lege si un extras din registru, datat si certificat pentru conformitate, sau o adeverinta care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca si in specialitate, astfel cum rezulta din registru si din dosarul personal, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii. Pentru perioada anterioara anului 2011, recomandam inscrierea mentiunii sus-precizata.

 

Un raspuns oferit la data de 21.03.2022, realizat de expertii de la PortalCodulMuncii >>>

 

Ioana Stoica Autor: Ioana Stoica
Ioana Stoica, profesionist cu experienta de peste 7 ani in contabilitatea si fiscalitatea institutiilor publice, organizeaza si redacteaza spete contabile din domeniul bugetar, aducand in atentia dvs. orice modificari de ultima ora din acest sector legislativ. 



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi

Newsletter zilnic GRATUIT

Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII

Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

eNews Info INSTITUTII

Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016