Concediu pentru formare profesionala - constituie vechime in munca?

de Ioana Stoica 13 Dec. 2022 1016

Concediu pentru formare profesionala - constituie vechime in munca?
Codul muncii, prin art. 194, instituie obligatia angajatorilor de a asigura participarea la programele de formare profesionala pentru toti salariatii, la anumite perioade de timp, cu asigurarea cheltuielilor necesare participarii la programele de formare. Din textul art. 194 din Codul muncii rezulta ca obligatia mentionata priveste toti angajatorii, indiferent de numarul salariatilor lor. Deosebirea consta in aceea ca in cazul angajatorilor cu mai putini salariati (pana la 20), obligatia respectiva trebuie respectata la un interval mai ridicat (cel putin o data la 3 an


Asigurarea participarii la programele de formare profesionala fiind o obligatie a angajatorilor, toate cheltuielile necesare sunt suportate de acestia.

 

"Concediu formare profesionala se considera vechime in munca? S-a suspendat contractul de munca pentru o perioada de 2 luni."

 

• Tip societate: S.A.
• Numar de angajati: peste 50 angajati
• Cod CAEN: 2229

 

Raspunsul specialistului:

 

Conform art. 16 alin. (5) din Codul muncii, munca prestata in temeiul unii conract individual de munca constituie vechime in munca. Absentele nemotivate si concediile fara plata se scad din vechimea in munca, prevede art. 16 alin. (6) din Codul muncii.

 

Fac exceptie de la prevederile alin. (6) si nu se scad din vechimea in munca concediile pentru formare profesionala fara plata, acordate in conditiile art. 155 si 156 din Codul muncii.

 

Astfel, daca salariatul a beneficiat de concediu pentru formare profesionala fara plata in conditiile art. 155 si 156 din Codul muncii, aceasta perioada este considerata vechime in munca.

 

Un raspuns valabil in noiembrie 2022, oferit de expertii de la PortalCodulMuncii >>>

Ioana Stoica Autor: Ioana Stoica
Ioana Stoica, profesionist cu experienta de peste 7 ani in contabilitatea si fiscalitatea institutiilor publice, organizeaza si redacteaza spete contabile din domeniul bugetar, aducand in atentia dvs. orice modificari de ultima ora din acest sector legislativ. 



Ti-a placut acest articol?
Recomanda-l prietenilor:
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi

Newsletter zilnic GRATUIT

Modificari legislative aplicabile Institutiilor Publice in 2024

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "Modificari legislative aplicabile Institutiilor Publice in 2024"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII

Modificari legislative aplicabile Institutiilor Publice in 2024

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "Modificari legislative aplicabile Institutiilor Publice in 2024"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

eNews Info INSTITUTII

Modificari legislative aplicabile Institutiilor Publice in 2024

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "Modificari legislative aplicabile Institutiilor Publice in 2024"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016