Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Legea 155/2010: in ce conditii politistii locali trebuie sa urmeze un program de formare profesionala?

de Cristian Tanase 28 Feb. 2022 620

Legea 155/2010: in ce conditii politistii locali trebuie sa urmeze un program de formare profesionala?
Va reamintim ca, potrivit art. 18 alin.(1) si (2) din Legea 155/2010, cu modificarile si completarile ulterioare, dupa numirea in functie, politistii locali care au atributii in domeniul ordinii si linistii publice, precum si cei cu atributii in domeniul circulatiei rutiere, proveniti din structurile politiei comunitare, sunt obligati ca, in termen de 6 ani, sa urmeze un program de formare initiala organizat intr-o institutie de invatamant din cadrul Ministerului Afacerilor Interne.


"Va rugam sa ne precizati daca politistul local trebuie sa urmeze cursurile de formare initiala prevazute de Legea 155/2010, in conditiile in care livretul militar al angajatului are mentiunea grad militar sublocotenent si daca acest grad obtinut in urma efectuarii stagiului militar poate substitui aceste cursuri de formare obligatorii."


Raspunsul specialistilor: 

 

Politistii care au atributii in domeniul ordinii si linistii publice, precum si cei cu atributii in domeniul circulatiei rutiere, selectionati ulterior operationalizarii structurilor politiei locale, in conditiile art. 3 alin. (1) din legea mai sus mentionata, precum si cei selectionati in vederea incadrarii posturilor structurilor de politie locala infiintate in conditiile art. 3 alin. (2) sunt obligati ca, in termen de un an, sa urmeze un program de formare initiala organizat intr-o institutie de invatamant din cadrul Ministerului Afacerilor Interne.

 

La alin.(3) al aceluiasi articol se prevede ca fac exceptie de la prevederile alin. (1) si (2) politistii locali care provin din structurile de ordine si siguranta publica ale Ministerului Afacerilor Interne, precum si cei care au urmat un program de pregatire initiala intr-o institutie de invatamant din cadrul Ministerului Afacerilor Interne.

 

Avand in vedere ca exceptiile sunt de stricta interpretare, apreciem ca doar cazurile care le constituie respectiv cele care intra sub incidenta alin.(3) al art.18 din Legea nr.155/2010, sunt exceptate de la indeplinirea obligatiei efectuarii cursurilor de formare initiala reglementate pentru aceasta categorie de personal.

 

In conditiile in care din informatiile dvs. nu rezulta ca persoana in cauza provine din structurile de ordine si siguranta publica ale Ministerului Afacerilor Interne si nici ca a urmat un program de pregatire initiala intr-o institutie de invatamant din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, apreciem ca aceasta este tinuta de indeplinirea obligatiei de a efectua cursurile de formare profesionala initiala prevazute de Legea nr.155/2010.

 

Un raspuns realizat de expertii de la PortalInstitutiiPublice >>>

 

Cristian Tanase Autor: Cristian Tanase
Cristian Tanase, cu experienta indelungata in legislatia aferenta Codului administrativ, scrie pe subiecte de interes pentru personalul institutiilor publice, redactand stiri din domeniu si noutati legislative importante!



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi

Newsletter zilnic GRATUIT

Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII

Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

eNews Info INSTITUTII

Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016