Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Concediul medical poate inceta acordarea stimulentului de insertie?

de Cristian Tanase 23 Iul. 2020 3091

Un angajat aflat in concediu crestere copil, care doreste sa se intoarca la serviciu mai devreme, pentru a beneficia de stimulentul de insertie poate avea dreptul si la concediu medical in cazul in care situatia o impune in aceasta perioada (pana la implinirea varstei de 3 ani a copilului) fara a exista riscul sa piarda acest stimulent?


Un angajat aflat in concediu crestere copil, care doreste sa se intoarca la serviciu mai devreme, pentru a beneficia de stimulentul de insertie poate avea dreptul si la concediu medical in cazul in care situatia o impune in aceasta perioada (pana la implinirea varstei de 3 ani a copilului) fara a exista riscul sa piarda acest stimulent?

Raspunsul specialistului:

In ceea ce priveste dreptul la stimulentul de insertie, art. art. 17 alin. (2) din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia pentru cresterea copiilor prevede ca acesta se suspenda incepand cu ziua urmatoare celei in care se constata una dintre situatiile prevazute la art. 16 alin. (2), cu exceptia lit. i).

Situatiile prevazute la art. 16 alin. (2) sunt urmatoarele:

a) beneficiarul este decazut din drepturile parintesti;

b) beneficiarul este indepartat, conform legii, de la exercitarea tutelei;

c) beneficiarul nu mai indeplineste conditiile prevazute de lege in vederea incredintarii copilului spre adoptie;

d) beneficiarul nu mai indeplineste conditiile prevazute de lege in vederea mentinerii masurii de plasament;

e) beneficiarul executa o pedeapsa privativa de libertate sau se afla in arest preventiv pe o perioada mai mare de 30 de zile;

f) copilul este abandonat ori este internat intr-o institutie de ocrotire publica sau privata;

g) beneficiarul a decedat;

h) in situatia in care beneficiarul nu mai indeplineste conditiile prevazute la art. 12;

i) beneficiarul realizeaza venituri supuse impozitului si copilul nu a implinit varsta de 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap;

j) se constata ca timp de 3 luni consecutive se inregistreaza mandate postale returnate.

Totodata, art. 17 alin. (1) din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia pentru cresterea copiilor se prevede ca dreptul la stimulentul de insertie prevazut la art. 7 inceteaza cu ziua urmatoare celei in care:

a) copilul a implinit varsta de 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, cu exceptia situatiei prevazute la art. 7 alin. (2);

b) beneficiarul nu mai realizeaza venituri supuse impozitului si nici nu se afla in concediul pentru cresterea copilului;

c) a avut loc decesul copilului.

Astfel cum se prevede la lit. b) de mai sus stimulentul de insertie inceteaza daca salariatul nu mai realizeaza venituri supuse impozitului pe venit.
In perioada concediului medical salariatii realizeaza venituri supuse impozitului cu exceptia concediu medical pentru ingrijirea copilului bolnav (cod 09), concediului medical de maternitate (cod 08) si concediului de risc maternal (cod 15).
Astfel, stimulentul de insertie va inceta doar daca salariatii se afla in aceste concedii medicale intreaga luna, astfel incat, in luna respectiva nu realizeaza venituri impozabile. In cazul altor tipuri de concedii medicale nu se pune problema incetarii platii stimulentului de insertie intrucat salariatii realizeaza venituri impozabile.


Raspuns oferit de Rodica Mantescu, consilier juridic, pentru PortalInstitutiiPublice.ro

Cristian Tanase Autor: Cristian Tanase
Cristian Tanase, cu experienta indelungata in legislatia aferenta Codului administrativ, scrie pe subiecte de interes pentru personalul institutiilor publice, redactand stiri din domeniu si noutati legislative importante!



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi

Newsletter zilnic GRATUIT

Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII

Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

eNews Info INSTITUTII

Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016