Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Gradatie de merit in caz de transfer. In ce conditii poate fi acordata?

de Marius Matei 10 Iun. 2020 192

Gradatie de merit in caz de transfer. In ce conditii poate fi acordata?
O salariata, personal didactic auxiliar intr-o unitate de invatamant care se transfera la o alta unitate scolara pe un post vacant (functie de conducere), beneficiaza de gradatia de merit acordata prin concurs conform OMECS nr. 5557/2015 la unitatea transferata pana la sfarsitul perioadei pentru care s-a acordat?


Raspunsul specialistului:

OMECS nr.557/2015 este abrogat, pentru sesiunea 2020 gradatia de merit fiind acordata in conditiile OMEN 3307/2020.

In acest context, facem mentiunea ca potrivit art. 1 alin.(2) din Metodologia aprobata prin OMEN 3307/2020, gradatia de merit se acorda personalului didactic definit la art. 88 alin. (2) din Legeaeducatiei nationale nr. 1/2011, cu modificarile si completarile ulterioare, respectiv personalului didactic de predare, personalului didactic auxiliar si personalului didactic de conducere, de indrumare si control.

Totodata, conform art. 2 alin.(10) din metodologia sus-mentionata, personalului didactic auxiliar transferat conform dispozitiilor art. 32 din Legea-cadru nr. 153/2017 i se aplica in mod corespunzator dispozitiile alin. (5) – (8), care au urmatorul cuprins:

”(5) Cadrele didactice beneficiare ale gradatiei de merit pretransferate/transferate in alt judet/municipiul Bucuresti isi pastreaza gradatia de merit, cu incadrarea in numarul maxim de gradatii de merit aprobate pentru anul respectiv la nivelul judetului/municipiului Bucuresti in care s-au pretransferat/transferat.

(6) De acelasi drept beneficiaza si personalul didactic auxiliar transferat in alt judet/municipiul Bucuresti, conform art. 32 din Legea-cadru nr. 153/2017 privind salarizarea personalului platit din fonduri publice, cu modificarile si completarile ulterioare.

(7) La solicitarea unitatii/institutiei de invatamant in care cadrul didactic beneficiar al gradatiei de merit s-a pretransferat prin schimb de posturi pe baza consimtamantului scris in alt judet/municipiul Bucuresti in timpul anului scolar, inspectoratul scolar ii acorda in continuare gradatia de merit castigata, cu incadrarea in numarul maxim de gradatii, cu respectarea prevederilor alin. (1).



(8) Candidatul care, ulterior obtinerii gradatiei de merit in alt judet decat cel in care este titular, revine la postul pe care este titular sau se detaseaza in alt judet isi pastreaza gradatia de merit, cu incadrarea in numarul maxim de gradatii de merit pentru anul respectiv la nivelul judetului/municipiului Bucuresti in care a revenit sau s-a detasat."

La art. 551 alin.(3) din Codul adminsitrativ se prevede ca dispozitiile art. 506 alin. (1) - (9) se aplica in mod corespunzator si personalului contractual.
Prin urmare, apreciem ca transferul personalului didactivc auxiliar se poate realiza in aceste conditii, caz in care dispozitiile alin.(2) al art. 506 din Codul administrativ devin incidente si stabilesc ca transferul se poate face pe o functie publica vacanta de acelasi nivel, cu respectarea categoriei, clasei si gradului profesional al functionarului public, sau intr-o functie publica vacanta de nivel inferior.

Prin urmare, in virtutea acestor prevederi legale, apreciem ca in cazul unui transfer realizat in conditiile legii, personalul didactic auxiliar isi pastreaza gradatia de merit in conditiile prevazute in OMEN 3307/2020.


Raspuns oferit de Alexandra Nedelcu, Expert Legislatia muncii, pentru PortalCodulMuncii.ro
 

Autor: Marius Matei



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Newsletter zilnic GRATUIT
Abonare newsletter

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

eNews Info INSTITUTII

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016