Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Este obligatorie in 2020 publicarea raportului periodic de activitate?

de Cristian Tanase 25 Feb. 2020 453

Este obligatorie in 2020 publicarea raportului periodic de activitate?
Este in vigoare obligatia publicarii raportului periodic de activitate In Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a III - a, precum si publicarea pe pagina proprie de internet in sectiunea dedicata informatiilor de interes public?


Raspunsul specialistului:

Da. Dispozitiile art. 5 alin. (3) din Legea nr. 544/0001, cu modificarile si completarile ulterioare, instituie in sarcina autoritatilor publice  obligatia sa dea din oficiu publicitatii un raport periodic de activitate, cel putin anual, care va fi publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a III-a.

Totodata, la art. 10 alin. (5) din Normele metododologice, aprobate prin HG nr. 123/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, publicitatea raportului prevazut la alin. (3) va fi asigurata prin publicarea in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a III-a, precum si pe pagina proprie de internet in sectiunea dedicata informatiilor de interes public. Raportul poate fi afisat si la sediul autoritatii publice.
La elaborarea actului, este necesar sa se respecte modelul prevazut in anexa 3 la Normele metodologice aprobate prin H.G. nr. 123/2002, cu modificarile si completarile ulterioare.  
Prin urmare, in aplicarea acestor dispozitii legale, apreciem ca autoritatile publice trebuie sa intocmeasca raportul anual, in conditiile si termenele legal stabilite.  

 

Raspuns oferit de Patrick, expert Legislatia muncii, pentru PortalInstitutiiPublice.ro


 

Autor: Cristian Tanase



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Newsletter zilnic GRATUIT
7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII
7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

eNews Info INSTITUTII
7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016