Sunt de acord cu politica de cookie

Institutie publica, CIM incheiat pe o perioada de 36 de luni. Se mai poate incheia un nou contract pe perioada determinata?

de Mihaela Croitoru 09 Oct. 2018 1452

Institutie publica, CIM incheiat pe o perioada de 36 de luni. Se mai poate incheia un nou contract pe perioada determinata?
Va reamintim ca, potrivit prevederilor art. 31 alin. (1) din Legea a cadru nr. 153/2017, cu modificarile si completarile ulterioare, conform carora ocuparea unui post vacant sau temporar vacant se face prin concurs sau examen. Legea-cadru nr. 153/2017 nu prevede, din perspectiva ocuparii posturilor, nicio exceptie referitoare la contractele individuale de munca succesive pe perioada determinata.


"Avand in vedere prevederile Codului muncii referitoare la incheierea contractelor de munca pe perioada determinata, va rugam sa ne precizati daca o persoana pensionata pentru limita de varsta care a ocupat prin concurs un post vacant (postul nu era vacant pe perioda determinata) in sectorul administrativ al universitatii si careia i s-a intocmit CIM pe perioada determinata de 36 de luni, mai poate continua activitatea in baza unui alt CIM pe periada determinata de 12 luni, cu acordul partilor."

 

Raspunsul specialistilor de la PortalInstitutiiPublice:

 

O persoana care, in urma unui concurs de ocupare a unui post, a fost incadrata cu contract de munca pe perioada determinata, nu mai poate fi reincadrata, in baza unui alt contract individual de munca fara sustinerea unui alt examen/concurs.

Chiar daca postul scos la concurs era vacant definitiv si nu temporar, prin incheierea unui contract de munca pe perioada determinata, angajatorul practic a decis ocuparea temporara a acestuia, urmand ca la expirarea contractului individual de munca, postul sa redevina vacant (prin incetarea contractului de munca initial) si sa fie din nou scos la concurs in vederea ocuparii prin incheierea unui alt contract de munca.

ATENTIE!

Un nou concurs nu ar fi fost necesar doar in situatia in care contractul de munca initial ar fi putut fi prelungit, ceea ce in cazul prezentat nu este posibil deoarece acesta a fost incheiat pe durata maxima pentru contractele pe perioada determinata, respectiv 36 de luni.
Codul muncii prevede posibilitatea de a incheia un alt contract pe perioada determinata cu acelasi salariat dupa expirarea termenului contractului initial.

In situatia in care acest nou contract individual de munca pe perioada determinata este incheiat in termen de 3 luni de la incetarea contractului individual de munca pe perioada determinata initial, atunci devin aplicabile prevederile referitoare la contractele succesive, acest al doilea contract putand fi incheiat pe o perioada de maxim 12 luni (art. 82 alin. (4) si (5) din Codul muncii).

La incetarea de drept a primului contract de munca pe perioada determinata, la expirarea termenului pentru care a fost incheiat, postul se vacanteaza, chiar daca doar pentru o zi, iar ocuparea lui prin incheierea unui alt contract individual de munca, fara examen sau concurs, apreciem ca ar contraveni prevederilor art. 31 alin. (1) din Legea – cadru nr. 153/2017, cu modificarile si completarile ulterioare, conform carora ocuparea unui post vacant sau temporar vacant se face prin concurs sau examen. Legea-cadru nr. 153/2017 nu prevede, din perspectiva ocuparii posturilor, nicio exceptie referitoare la contractele individuale de munca succesive pe perioada determinata.


Sursa: PortalInstitutiiPublice

 

 

Autor: Mihaela Croitoru



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Newsletter zilnic GRATUIT
Abonare newsletter

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

eNews Info INSTITUTII

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016