Promovarea in grad sau treapta profesionala in sectorul sanitar

de Mihaela Croitoru 05 Mar. 2019 2733

Promovarea in grad sau treapta profesionala in sectorul sanitar
In ceea ce priveste promovarea in functie in unitatile sanitare publice din sectorul sanitar, este demn de mentionat ca se respecta prevederile Ordinului ministrului sanatatii nr. 1470/2011 pentru aprobarea criteriilor privind angajarea si promovarea in functii, grade si trepte profesionale a personalului contractual din unitatile sanitare publice din sectorul sanitar, promovarea personalului se face in grade sau trepte profesionale imediat superioare.


Va readucem aminte ca este un principiu general care se aplica in materie de promovare si care se regaseste in Legea-cadru nr. 153/2017.


"In urma unui concurs de ocupare a unui post vacant de asistent medical debutant, postul a fost ocupat de o persoana care detinea la acea data gradul de principal. Aceasta a fost promovata la sfarsitul perioadei de debut in asistent medical. Poate promova aceasta persoana dupa 3 ani in asistent medical principal?"


Trebuie respectat acest principiu general care se aplica in materie de promovare si care regaseste ca atare atat in Legea-cadru nr. 153/2017 privind salarizarea personalului platit din fonduri publice (art. 31) cat si in Regulamentul-cadru privind stabilirea principiilor generale de ocupare a unui post vacant sau temporar vacant corespunzator functiilor contractuale si a criteriilor de promovare in grade sau trepte profesionale imediat superioare a personalului contractual din sectorul bugetar platit din fonduri publice, aprobat prin HG 286/2011.

ATENTIE!

Din Anexa nr. II la Legea nr. 153/2017 rezulta ca gradele profesionale pentru asistent medical sunt, in ordine crescatoare, asistent medical debutant, asistent medical si asistent medical principal.

Date fiind aceste circumstante, atat timp cat salariata ocupa postul de asistent medical debutant, apreciem ca promovarea se poate face doar pe gradul imediat superior care este cel de asistent medical.


Un raspuns oferit de expertii de la PortalInstitutiiPublice >>>

 

 

 

Mihaela Croitoru Autor: Mihaela Croitoru
Mihaela Croitoru este un editor online cu experienta, dedicat muncii sale, pasionat de domeniul legislativ, atat in ce priveste relatiile de munca din cadrul institutiilor publice, dar si din sectorul privat. Subiectele prezentate sunt, de fiecare data, corecte, informative si de interes pentru angajatii bugetari. 



Ti-a placut acest articol?
Recomanda-l prietenilor:
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 2 voturi

Newsletter zilnic GRATUIT

Modificari legislative aplicabile Institutiilor Publice in 2024

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "Modificari legislative aplicabile Institutiilor Publice in 2024"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII

Modificari legislative aplicabile Institutiilor Publice in 2024

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "Modificari legislative aplicabile Institutiilor Publice in 2024"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

eNews Info INSTITUTII

Modificari legislative aplicabile Institutiilor Publice in 2024

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "Modificari legislative aplicabile Institutiilor Publice in 2024"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016