Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

O institutie publica poate sa incheie un contract de prestari servicii, cu un cabinet medical de familie?

de Ioana Stoica 24 Feb. 2022 336

O institutie publica poate sa incheie un contract de prestari servicii, cu un cabinet medical de familie?
Va reamintim ca potrivit art. 31 alin.(1) si (2) din OMS 870/2004, in echipa de garda a unei unitati sanitare cu paturi, in liniile de garda organizate pe specialitati, in afara de medicii incadrati in unitatea respectiva, pot fi inclusi si medici din afara unitatii care sunt confirmati prin ordin al ministrului sanatatii in specialitatea stabilita pentru linia de garda si care isi desfasoara activitatea in unitati sanitare in care nu sunt organizate linii de garda in acea specialitate.


Includerea acestor medici in echipa de garda a unitatii se face cu avizul sefului de sectie si cu aprobarea conducatorului unitatii sanitare in care este organizata garda si cu acordul unitatii sanitare unde are norma de baza.


"O institutie publica finantat integral din Bugetul de stat, poate sa incheie un contract de prestari servicii, cu un Cabinet Medical de Familie, cu un medic de familie, fiind asociat la cabinet, pentru orele de garda realizate la serviciul de ambulanta judetaen? Daca contractul de prestari servicii se poate incheia, ce fel de documente trebuie anexate la contract?(diploma de doctor, etc....) Care ar fi articolul din care se poate angaja, lichida, ordonanta i plata? Tilu 20 Bunuri si servicii, conform clasificatia economica."


Raspunsul specialistului: 


La alin.(3) al aceluiasi articol mentionat mai sus se prevede ca pot fi inclusi in linia de garda si medici care nu desfasoara activitate in baza unui contract de munca, dar care sunt confirmati prin ordin al ministrului sanatatii in specialitatea in care este organizata linia de garda, cu avizul sefului de sectie si cu aprobarea conducatorului unitatii sanitare.

 

Prin urmare, apreciem ca in aceasta ultima situatie legiuitorul a prevazut posibilitatea includerii in liniile de garda si a unor medici care isi desfasoara activitatea in temeiul altor raporturi juridice decat CIM, doar daca sunt confirmati prin ordin al ministrului sanatatii in specialitatea in care este organizata linia de garda, si daca au avizul sefului de sectie si aprobarea conducatorului unitatii sanitare. Prin urmare, in speta de fata apreciem ca liniile de garda organizate sunt in unitati sanitare.

 

Medicii de medicina generala/medicina de familie pot fi inclusi in linia de garda organizata la nivelul structurilor de primire urgente - UPU sau CPU -, precum si la serviciile de ambulanta, cu exceptia medicilor de medicina generala sau medicina de familie care isi desfasoara activitatea in cabinete medicale organizate conform prevederilor Ordonantei Guvernului nr. 124/1998 privind organizarea si functionarea cabinetelor medicale, republicata (art.55 din OMS 870/2004).

 

Potrivit art. 1 alin.(3) din OG nr.124/1998, cu modificarile si completarile ulterioare, profesia de medic, ca profesie liberala, poate fi exercitata in cadrul cabinetului medical in una dintre urmatoarele forme:

 

a) cabinet medical individual;
b) cabinete medicale grupate;
c) cabinete medicale asociate;
d) societate civila medicala.

Astfel, potrivit acestui ultim act normativ, cabinetele medicale se infiinteaza la cererea medicului sau a grupului de medici, in functie de forma de organizare, potrivit art. 1 alin. (3) din OG nr.124/1998.

 

Avand in vedere ca exceptiile sunt de stricta interpretare, apreciem ca potrivit art. 55 din OMS nr.870/2004, interdictia includerii in linia de garda organizata la nivelul structurilor de primire urgente - UPU sau CPU -, precum si la serviciile de ambulanta vizeaza doar medicii de medicina generala sau medicina de familie care isi desfasoara activitatea in cabinete medicale organizate conform prevederilor Ordonantei Guvernului nr. 124/1998 privind organizarea si functionarea cabinetelor medicale, republicata.

 

Prin urmare, in situatia in care in speta de fata cabinetul medical de medicina de familie este constituit potrivit OG nr.124/1998 apreciem ca acesta nu poate fi inclus in linia de garda.

 

In situatia in care nu sunt incidente aceste dispozitii, apreciem ca poate fi luate in calcul incheierea unui contract de prestari servicii, cu respectarea legislatiei in domeniul achizitiilor publice si cu asigurarea fondurilor aferente achizitiei de bunuri si servicii.

 

Un raspuns valabil la data de 22.02.2022, oferit de expertii de la PortalInstitutiiPublice >>>

 

Ioana Stoica Autor: Ioana Stoica
Ioana Stoica, profesionist cu experienta de peste 7 ani in contabilitatea si fiscalitatea institutiilor publice, organizeaza si redacteaza spete contabile din domeniul bugetar, aducand in atentia dvs. orice modificari de ultima ora din acest sector legislativ. 



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi

Newsletter zilnic GRATUIT

Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII

Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

eNews Info INSTITUTII

Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016