Plata indemnizatiei unei persoane cu handicap, in situatia in care asistentul personal este in concediu

de Cristian Tanase 08 Mar. 2023 1181

Plata indemnizatiei unei persoane cu handicap, in situatia in care asistentul personal este in concediu
"Am un asistent personal angajat pentru o persoana cu handicap, care si -a depus in luna august 2022 cerere de concediu. Conform legii, persoana cu handicap trebuie sa beneficieze de o indemnizatie pe perioada concediului asistentului personal. Concediul nu i l-am platit anul trecut deoarece nu am avut suficienti bani in buget si am vrut sa il achit acum la inceput de an, insa persoana cu handicap a decedat intre timp si nu mai am cui sa-i dau acea indemnizatie cuvenita pe perioada concediului asistentului personal. Ce este de facut in aceasta situatie?"


Raspunsul specialistilor: 

 

Conform art. 37 alin.(3 din Legea nr. 448/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, in situatia in care angajatorul nu poate asigura un inlocuitor al asistentului personal, persoanei cu handicap grav i se acorda indemnizatia prevazuta la art. 43 alin. (1) sau gazduirea intr-un centru de tip respiro.

 

In cuprinsul art. 26 din Normele de aplicare, aprobate prin HG nr. 268/2007, cu modificarile si completarile ulterioare, se precizeaza ca indemnizatia prevazuta la art. 37 alin. (3) din lege se asigura o singura data pe an, indiferent daca asistentul personal efectueaza concediul de odihna in transe.

 

In cazul copilului cu handicap, indemnizatia se acorda parintelui sau reprezentantului legal.
Dupa cum se poate observa, legiuitorul prevede in mod expres doar in situatia copilului cu handicap posibilitatea acordarii indemnizatiei aferente parintelui sau reprezentantului legal al acestuia.

 

Totodata, la art. 36 din Norme, se prevede ca prestatiile sociale ramase neincasate de catre persoana cu handicap decedata, reprezentand indemnizatia si/sau bugetul personal complementar pe luna in care a avut loc decesul, si, dupa caz, prestatiile sociale cuvenite si neachitate pana la deces se platesc sotului supravietuitor, copiilor, parintilor sau, in lipsa acestora, celorlalti mostenitori, in conditiile dreptului comun. Facem mentiunea ca sumele pot fi solicitate in cadrul termenului general de prescriptie.

 

Un raspuns oferit in martie 2023, de catre expertii de la PortalInstitutiiPublice. Da click aici pentru mai multe raspunsuri si sfaturi oferite de specialisti in administratia publica.


 

Cristian Tanase Autor: Cristian Tanase
Cristian Tanase, cu experienta indelungata in legislatia aferenta Codului administrativ, scrie pe subiecte de interes pentru personalul institutiilor publice, redactand stiri din domeniu si noutati legislative importante!



Ti-a placut acest articol?
Recomanda-l prietenilor:
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi

Newsletter zilnic GRATUIT

Modificari legislative aplicabile Institutiilor Publice in 2024

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "Modificari legislative aplicabile Institutiilor Publice in 2024"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII

Modificari legislative aplicabile Institutiilor Publice in 2024

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "Modificari legislative aplicabile Institutiilor Publice in 2024"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

eNews Info INSTITUTII

Modificari legislative aplicabile Institutiilor Publice in 2024

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "Modificari legislative aplicabile Institutiilor Publice in 2024"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016