Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Revenire functionar public din CCC pe un alt post. Cum facem transferul?

de InfoInstitutii.ro 19 Nov. 2020 424

Revenire functionar public din CCC pe un alt post. Cum facem transferul?
Un functionar functionar public in cadrul unei primarii are raportul de serviciu suspendat (concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani). Angajata ar dori revenirea mai devreme la serviciu, dar pe o alta functie care in prezent este vacanta din cadrul aceluiasi compartiment. Este posibil acest lucru in conditiile art. 506 alin. (1) lit. b)?



Raspunsul specialistului:

Potrivit art. 421 alin. (2) din Codul administrativ, cu modificarile si completarile ulterioare, in perioada concediilor medicale, a concediilor de maternitate si a celor pentru cresterea si ingrijirea copiilor, raporturile de serviciu nu pot inceta si nu pot fi modificate decat din initiativa functionarului public in cauza, cu exceptia situatiilor prevazute la art. 512 alin. (4) si (5).

Prin urmare, in perioada suspendarii raportului de serviciu pot interveni modificari ale acestuia exclusiv din initiativa functionarului public.

Din analiza dispozitiilor art. 506 din Cod, raportat la cazurile in care poate avea loc transferul si functiile ce pot fi ocupate astfel, se observa ca aceasta modalitatea de ocupare/modificare a raporturilor de serviciu presupune existenta a doua institutii publice, transferul neputand fi realizat in cadrul aceleiasi institutii. Intrucat in speta mentionata de dvs faceti referire la mentinerea functionarului in cadrul institutiei, chiar si a aceleiasi structuri, apreciem ca institutia transferului nu este incidenta in speta de fata.

Functionarii publici insa, pot fi mutati definitiv sau temporar in cadrul aceleiasi autoritati sau institutii pblice, in conditiile art. 507 din Codul administrativ.
Astfel, potrivit art. 507 alin.(4) lit.b) din Codul adminsitrativ, mutarea definitiva a functionarului public poate interveni la solicitarea justificata a functionarului public, cu aprobarea conducatorului autoritatii sau institutiei publice.

Mutarea definitiva poate avea loc pe o functie publica vacanta de acelasi nivel, cu respectarea categoriei, clasei si gradului profesional al functionarului public sau intr-o functie publica vacanta de nivel inferior. Functionarul public trebuie sa indeplineasca conditiile de studii, conditiile de vechime si conditiile specifice pentru ocuparea functiei publice in care urmeaza sa fie mutat.



Insa, mutarea in cadrul autoritatii sau institutiei publice ori in cadrul altei structuri fara personalitate juridica a autoritatii sau institutiei publice presupune, in opinia oastra, presupune mutarea din cadrul compartimentului in cadrul caruia functionarul isi desfasura activitatea si ocupa functia din care a fost suspendat.

Din cele mentionate de dvs., intelegem ca se doreste exclusiv schimbarea functiei, fara intervenirea vreunei alte modificari, mutarea din cadrul structurii, a compartimentului sau a institutiei. Or, in aceasta ipoteza, semnalam ca este necesar sa se aplice modalitatile de modificare a raporturilor de serviciu ce pot fi incidente in speta, astfel cum sunt acestea reglementate in cuprinsul art. 502 din Codul administrativ, cu respectarea conditiilor particulare pentru fiecare situatie in parte.

Prin urmare, apreciem ca functionarul suspendat si aflat in CCC nu poate fi transferat in cadrul aceleiasi autoritati, dispozitiile art. 506 nefiind incidente in speta de fata.

Raspuns oferit de Nedelcu Alexandra, Expert Legislatia muncii, pentru PortalInstitutiiPublice.ro
 

 

Autor: InfoInstitutii.ro



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Newsletter zilnic GRATUIT
7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII
7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

eNews Info INSTITUTII
7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016