Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Drept salarial castigat in instanta in cadrul institutiei publice. Se aplica OUG 18/2017?

de InfoInstitutii.ro 23 Oct. 2020 269

Drept salarial castigat in instanta in cadrul institutiei publice. Se aplica OUG 18/2017?
Un drept salarial castigat in instanta de catre o persoana angajata in cadrul institutiei pe postul de mediator sanitar poate fi obtinut in conformitate cu art. 13 alin. (1) din OUG 18/2017?


Raspunsul specialistului:

Drepturile salariale castigate in instanta se platesc in cuantumul si conform celor stabilite prin hotararile judecatoresti ramase definitive de catre institutia publica in cauza, in functie de tipul dreptului salarial castigat urmand a se determina si daca plata acestui ase realizeaza uno ictu sau in mod esalonat conform art. 39 din OUG nr.114/2018, cu modificarile si completarile ulterioare.

Totodata, semnalam ca in cuprinsul art. 13 din OUG 18/2017, cu modificarile si completarile ulterioare, finantarea cheltuielilor de personal pentru medicii, asistentii medicali comunitari, mediatorii sanitari si moasele care isi desfasoara activitatea potrivit prevederilor art. 10, precum si a cheltuielilor determinate de aplicarea standardelor minime de dotare se asigura din transferuri de la bugetul de stat catre bugetele locale, prin bugetul Ministerului Sanatatii, in limita creditelor bugetare aprobate pentru activitatea de asistenta medicala comunitara cu aceasta destinatie si a normativului de personal aprobat prin Hotararea Guvernului nr. 459/2010 pentru aprobarea standardului de cost/an pentru servicii acordate in unitatile de asistenta medico-sociale si a unor normative privind personalul din unitatile de asistenta medico-sociala si personalul care desfasoara activitati de asistenta medicala comunitara, cu modificarile ulterioare.

In plus, conform art. 1 alin.(1) din OUG nr.22/2002,  creantele stabilite prin titluri executorii in sarcina institutiilor si autoritatilor publice se achita din sumele aprobate cu aceasta destinatie prin bugetele acestora sau, dupa caz, de la titlurile de cheltuieli la care se incadreaza obligatia de plata respectiva.

Astfel, in conditiile in care respectivele cheltuieli sunt drepturi de natura salariala stabilite prin hotarari judecatoresti, apreciem ca in considerarea dispozitiilor

Codului fiscal, art. 76 alin.(2) lit.p) potrivit carora acest tip de drept este venit asimilat salariilor, plata acestora apreciem ca se poate realiza de la titlul „Cheltuieli de personal“, articolul si alineatul de cheltuieli corespunzator, iar cheltuielile de executare si cele de judecata, de regula, se suporta de la titlul „Bunuri si servicii“, articolul si alineatul de cheltuieli corespunzator, conform legii.

Distinct de aceste aspecte, semnalam ca potrivit art. 78 alin.(4) din Codul fiscal, in cazul veniturilor reprezentand salarii/solde, diferente de salarii/solde, dobanzi acordate in legatura cu acestea, precum si actualizarea lor cu indicele de inflatie, stabilite in baza unor hotarari judecatoresti ramase definitive si irevocabile/hotarari judecatoresti definitive si executorii, impozitul se calculeaza si se retine la data efectuarii platii, in conformitate cu reglementarile legale in vigoare la data platii pentru veniturile realizate in afara functiei de baza, si se plateste pana la data de 25 a lunii urmatoare celei in care au fost platite.


Prin urmare, apreciem ca in functie de particularitatile drepturilor acordate prin hotararile judecatoresti ramase definitive si executorii, respectiv daca din cuprinsul acestora rezulta ca sunt drepturi salariale, apreciem ca referitor la plata spot deveni incidente art. 13 din OUG nr.18/2017.


Raspuns oferit de Nedelcu Alexandra, Expert Legislatia muncii, pentru PortalInstitutiiPublice.ro >>
 

Autor: InfoInstitutii.ro



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Newsletter zilnic GRATUIT
7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII
7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

eNews Info INSTITUTII
7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016