Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Conditii in 2020 pentru incheiere contract barter si baza legala pentru institutie publica

de Ioana Stoica 15 Mai. 2020 356

Conditii in 2020 pentru incheiere contract barter si baza legala pentru institutie publica
Care este baza legala pentru incheierea unui contract de barter intre o institutie publica si o societate comerciala? Regasiti mai jos tot ce trebuie sa stiti privind contractul de barter in cazul unei institutii publice.


Raspunsul specialistului:

Contractul de barter este in fapt un contract de schimb. In legislatia nationala contractul de schimb isi gaseste reglementarea in Codul civil, in cuprinsul art. 1763, potrivit carora schimbul este contractul prin care fiecare dintre parti, denumite copermutanti, transmite sau, dupa caz, se obliga sa transmita un bun pentru a dobandi un altul.

Dispozitiile privitoare la vanzare se aplica, in mod corespunzator, si schimbului, fiecare dintre parti fiind considerata vanzator, in ceea ce priveste bunul pe care il instraineaza, si cumparator, in ceea ce priveste bunul pe care il dobandeste.

Totodata, facem precizarea ca potrivit art.272 din Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, care reglementeaza schimbul de bunuri sau servicii, in cazul unei operatiuni care implica o livrare de bunuri si/sau o prestare de servicii in schimbul unei livrari de bunuri si/sau prestari de servicii, fiecare persoana impozabila se considera ca a efectuat o livrare de bunuri si/sau o prestare de servicii cu plata.

Potrivit Normelor la Codul fiscal, aprobate prin HG 1/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, operatiunile prevazute la art. 272 din Codul fiscal includ orice livrari de bunuri/prestari de servicii a caror plata se realizeaza printr-o alta livrare/prestare, precum:

a) plata prin produse agricole, care constituie livrare de bunuri, a serviciului de prelucrare/obtinere a produselor agricole;
b) plata prin produse agricole, care constituie livrare de bunuri, a arendei, care constituie o prestare de servicii.


Fiecare operatiune din cadrul schimbului este tratata separat, aplicandu-se prevederile prezentului titlu in functie de calitatea persoanei care realizeaza operatiunea, cotele si regulile aplicabile fiecarei operatiuni in parte.

Astfel, exemple de astfel de operatiuni pot fi:
- plata prin produse agricole, care constituie livrare de bunuri, a serviciului de prelucrare/obtinere a produselor agricole;
- plata prin produse agricole, care constituie livrare de bunuri, a arendei, care constituie o prestare de servicii.
- prestarea unor servicii de publicitate in schimbul folosintei unui spatiu comercial s.a.

Fiecare operatiune din cadrul schimbului este tratata separat, aplicandu-se prevederile

Codului fiscal si a Normelor sale de aplicare in functie de calitatea persoanei care realizeaza operatiunea, cotele si regulile aplicabile fiecarei operatiuni in parte.
Din perspectiva situatiilor financiar-contabile derulate de institutii publice contractului de barter ii sunt aplicabile dispozitiile OMFP 1917/2005 cuprinzand Normele metodologice privind organizarea si conducerea contabilitatii institutiilor publice, Planul de conturi pentru institutiile publice si instructiunile de aplicare a acestuia, cu modificarile si completarile ulterioare.

Prin urmare, in aceasta ipoteza devin incidente dispozitiile

Codului civil si ale Codului fiscal, aplicate concomitent cu realizarea corespunzatoare a operatiunilor contabile.

Insa, tinand cont de specificul contractului de schimb, raportat la calitatea uneia dintre parti de institutie publica, apreciem ca se impune o analiza minutioasa, astfel incat sa nu se considere a fi eludate prevederile in domeniul achizitiilor publice, mai ales in conditiile in care potrivit legislatiei sus-mentionate aceasta operatiune este considerata a fi similara operatiunilor cu plata.  

Legea achizitiilor publice a fost aprobate cu scopul de a asigura cadrul legal necesar pentru a realiza achizitionarea de bunuri, servicii si lucrari in conditii de eficienta economica si sociala, asadar presupune plata unei sume de bani pentru serviciile/produsele/lucrarile prestate/efectuate.

Prin urmare, in opinia noastra, desi nu este interzisa incheierea unui contract de schimb de catre o institutie publica, recomandam prudenta, dar si o analiza minutioasa din perspectiva prevederilor legale sus-mentionate, inclusiv din perspectiva dispozitiilor legislatiei in domeniul achizitiilor publice.  

Raspuns oferit de Nedelcu Alexandra, Expert Legislatia muncii, pentru PortalInstitutiiPublice.ro
 

Autor: Ioana Stoica



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Newsletter zilnic GRATUIT
7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII
7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

eNews Info INSTITUTII
7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016