Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Evaluarea anuala a unei salariate care a intrat in concediu pentru cresterea copilului

de Marius Matei 04 Feb. 2021 325

Evaluarea anuala a unei salariate care a intrat in concediu pentru cresterea copilului
aPentru un angajat (personal contractual) care a intrat in crestere copil in luna septembrie 2020 si care a avut si cele 126 de zile de concediu medical aferente sarcinii, care este procedura de evaluare si cand ar trebui efectuata? Specific faptul ca la suspendarea contractului individual de munca nu s-a realizat evaluareaa.


Raspunsul specialistului: 

Referitor la personalul contractual, art. 554 din OUG nr. 57/2019 Codul administrativ prevede la ali. (6) ca ”activitatea profesionala se apreciaza anual, ca urmare a evaluarii performantelor profesionale individuale, de catre conducatorul institutiei publice, la propunerea sefului ierarhic, prin acordare de calificative: foarte bine, bine, satisfacator si nesatisfacator. Ordonatorii principali de credite stabilesc criteriile de evaluare a performantelor profesionale individuale prin raportare la nivelul functiei detinute de persoana evaluata, cu respectarea prevederilor in domeniul legislatiei muncii. Ordonatorii principali de credite pot stabili si alte criterii de evaluare in functie de specificul domeniului de activitate”.

Codul administrativ contine o metodologie de evaluare, dar numai pentru functionarii publici nu si pentru personalul contractual.

Pentru personalul contractual este in responsabilitatea ordonatorului principal de credite sa stabileasca modalitatea de evaluare a personalului, cu respectarea prevederilor din domeniul legislatiei muncii.

Aceste prevederi sunt cuprindse in Legea nr. 53/2003 Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare unde reglementeaza ca angajatorul trebuie sa prevada in contractul individual de munca al salariatului ”criteriile de evaluare a activitatii profesionale a salariatului aplicabile la nivelul angajatorului;” (art. 17 alin. (3) lit. e)), sa stabileasca obiectivele de performanta individuala, precum si criteriile de evaluare a realizarii acestora (art. 40 alin. (1) lit. f)), iar procedura de evaluare trebuie sa fie stabilita prin Regulamentul intern (art. 242 lit.i)).

Avand in vedere cele mentionate, nu putem indica o procedura de evaluare a personalului contractual deoarece aceasta trebuie elaborata si aprobata la nivelul institutiei dumneavoastra.


Analizand insa prevederile aplicabile functionarilor publici, perioada de evaluare stabilita este cuprinsa in perioada 1 ianuarie-31 martie din anul urmator perioadei evaluate, dar prin exceptie, evaluarea se poate face si la o alta data in cazul in care raporturile de serviciu ale functionarului se modifica, se suspenda sau inceteaza.

Astfel, facand o paralela, in cazul prezentat de dumneavoastra, evaluarea ar fi trebuit sa fie facuta la suspendarea contractului individual de munca al salariatei.
Insa, aceasta prevedere este aplicabila functionarilor publici. In ceea ce priveste personalul contractual, ordonatorul principal de credite, are libertate in a reglementa procedura de evaluare si apreciem ca in aceasta se poate stabili si faptul ca intr-o asemenea situatie evaluarea se poate face fie la suspendarea contractului de munca, fie intr-un termen de cateva luni de la reluarea activitatii de catre salariat (spre exemplu in termen de 2-3 luni).
 

Raspuns oferit de Adina Popescu, consilier juridic, pentru PortalInstitutiiPublice.ro
 
 

Autor: Marius Matei



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Newsletter zilnic GRATUIT
TOP 7 Formulare folosite in Institutiile Publice

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "TOP 7 Formulare folosite in Institutiile Publice"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII
TOP 7 Formulare folosite in Institutiile Publice

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "TOP 7 Formulare folosite in Institutiile Publice"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

eNews Info INSTITUTII
TOP 7 Formulare folosite in Institutiile Publice

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "TOP 7 Formulare folosite in Institutiile Publice"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016