Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Nepromovare examen la finalul perioadei de debut. Inceteaza contractul de munca?

de Cristian Tanase 03 Feb. 2020 748

Nepromovare examen la finalul perioadei de debut. Inceteaza contractul de munca?
Cf. art. 45^1 din HG 286/2011 persoanele incadrate pe functii contractuale vor fi promovate, prin examen, la sfarsitul perioadei de debut stabilite in conditiile legii, in functia, gradul sau treapta profesionala imediat superioara. Ce se intampla cu CIM al debutantului daca nu promoveaza examenul?


Raspunsul specialistului:

Potrivit art. 4 alin.(1) din anexa nr.VIII, cap.II, lit. I din Legea nr. 153/2017 - Reglementari specifice personalului incadrat pe baza de contract individual de munca - personal contractual din administratia publica, persoanele incadrate in functii contractuale de debutant vor fi salarizate la acest nivel pana la expirarea perioadei de cel putin 6 luni, dar nu mai mare de 1 an si vor fi promovate, pe baza de examen, in functia, gradul sau treapta profesionala imediat superioara.

Se observa ca legiuitorul stabileste un termen de maxim 1 an pentru mentinerea persoanei in cauza intr-o functie contractuala de debutant, nereglementand in mod expres faptul ca la finalul primelor 6 luni de debutant in situatia nepromovarii examenului contractul individual de munca al respectvei persoane inceteaza.

In opinia noastra, prin instituirea acestei reglementari legiuitorul creeaza posibilitatea ca o persoana avand functia de debutant sa poata detine aceasta functie cel mult 1 an, la finalul acestui termen putand interveni dupa caz promovarea sau incetarea contractului individual de munca, daca acesta nu promoveaza examenul.

Asa cum ati mentionat si dvs potrivit prevederilor art. 45^1 din HG 286/2011, persoanele incadrate in functii contractuale de debutant vor fi promovate, prin examen, la sfarsitul perioadei de debut stabilite in conditiile legii, in functia, gradul sau treapta profesionala imediat superioara, in baza unui referat de evaluare intocmit, cu respectarea prevederilor art. 41 alin. (9), de seful ierarhic si aprobat de conducatorul autoritatii sau institutiei publice.

Ca atare, dupa efectuarea perioadei de debut, la nivelul institutiei se poate organiza concurs de promovare, in conditiile HG nr. 286/2001, cu modificarile si completarile ulterioare. Semnalam ca acest concurs de promovare se poate organiza doar in masura in care exista sume prevazute in buget cu aceasta destinatie.

Examenul de promovare se desfasoara cu respectarea prevederilor art. 41^1, 44 si 45 din anexa la HG nr. 286/2011.

Conform art. 45 alin.(5) din regulamentul in discutie, punctajul minim de promovare este de 50 de puncte.

Ca atare, in opinia noastra, conditiile impuse legiuitor in vederea promovarii unei persoane la finlul perioadei de debut sunt existenta referatului de evaluare intocmit de seful ierarhic si aprobat de conducatorul entitatii publice si promovarea examenului organizat in acest scop.

In situatia in care la finalul primelor 6 luni persoana in cauza nu a obtinut punctajul minim de promovare, deci nu a promovat examenul organizat, apreciem ca in conditiile art. 4 din Legea nr. 153/2017, cu modificarile si completarile ulterioare, acesta poate fi mentinut in functia de debutant pentru o perioada de inca cel mult 6 luni, fara a depasi 1 an.

In masura in care este posibil, autoritatea angajatoare ar putea organiza un nou examen de promovare, la finalul caruia daca persoana in cauza nu promoveaza devin incidente prevederile art. 61 lit. d) din Codul muncii, republicat, cu modificarile si completarile ulterioare, care prevad incetarea contractului individual de munca in situatia in care salariatul nu corespunde profesional locului de munca in care este incadrat.

Prin urmare, intrucat din informatiile dvs. nu rezulta in ce masura examenul de promovare a fost organizat la finalul primelor 6 luni de debut sau la implinirea termenului de maxim 1 an prevazut de lege, apreciem ca urmeaza sa distingeti in functie de cazul concret, in prima ipoteza salariatul putand fi mentinut in functia de debutant pentru o perioada de inca 6 luni cu incadrarea in termenul maxim de 1 an, in ipoteza a doua, contractul individual de munca urmand sa inceteze.


Raspuns oferit de Alexandra Nedelcu, expert legislatia muncii, pentru PortalCodulMuncii.ro

 

 

Autor: Cristian Tanase



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Newsletter zilnic GRATUIT
7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII
7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

eNews Info INSTITUTII
7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016