Sunt de acord cu politica de cookie

Numarul maxim de posturi finantat din fonduri publice. Ce angajari poate face o unitate?

de Cristian Tanase 17 Ian. 2020 607

Numarul maxim de posturi finantat din fonduri publice. Ce angajari poate face o unitate?
Avand in vedere ca pana la aprobarea bugetului o unitate poate face plati in cuantum de 1/12 din bugetul anului precedent, vom vedea in ce masura aceeasi unitate poate modifica statul de functii si infiintarea altor posturi neavand buget pentru anul in curs. De asemenea, stabilim in ce conditii poate angaja un asistent social si ce lege se are in vedere.


Raspunsul specialistului:

Potrivit art. 38 din OUG nr. 114/2018, cu modificarile si completarile ulterioare  in perioada 2019 - 2021, numarul maxim de posturi care se finanteaza din fonduri publice, pentru institutiile si autoritatile publice, indiferent de modul de finantare si subordonare, se stabileste de catre ordonatorii de credite astfel incat sa se asigure plata integrala a drepturilor de natura salariala acordate in conditiile legii, cu incadrarea in cheltuielile de personal aprobate prin buget.

Prin urmare, in situatia in care prin modificarile propuse, inclusiv modificarea statului de functii si organizarea unor concursuri in vederea ocuparii posturilor vacante, se asigura respectarea prevederilor legale sus-mentionate, apreciem ca acest lucru nu este interzis.

Pe cale de consecinta, daca angajarea in discutie si modificarile statului de functii au acoperire bugetara pentru tot anul 2020, apreciem ca aceste actiuni pot fi realizate de ordonatorul de credite.
Atragem atentia ca  potrivit art. 42 alin.(1) din acelasi act normativ nerespectarea prevederilor art. 34 alin. (3), art. 35 alin. (3), art. 36 alin. (2) - (4), art. 37 - 39 constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 50.000 lei la 100.000 lei.

In ceea ce priveste salarizarea asistentului social, apreciem ca aceasta intra sub incidenta

Legii nr.153/2017, urmand ca nivelul acesteia sa fie stabilit in functie de tipul entitatii publice in care aceasta isi desfasoara activitatea si modul de subordonare (unitate medicala, unitate medico-sociala, s.a.).


Totodata, semnalam ca activitatea asistentului social este supusa si dispozitiilor Legii nr.466/2004 privind Statutul asistentului social, cu modificarile si completarile ulterioare.

Raspuns oferit de PortalInstitutiiPublice.ro!

Autor: Cristian Tanase



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Newsletter zilnic GRATUIT
Abonare newsletter

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

eNews Info INSTITUTII

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016