Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Se pot face angajari fara concurs in cadrul unor institutii publice?

de Cristian Tanase 05 Mar. 2020 746

Se pot face angajari fara concurs in cadrul unor institutii publice?
In ce masura o institutie publica poate angaja personal fara concurs, dar care figureaza in lista de personal a unor propuneri de proiecte (dupa ce aceste propuneri sunt aprobate si primesc finantare de la bugetul cercetarii) in baza art 296 din Legea 1/2011 modificata prin OUG 96/2016?


Se aplica Legea 319/2003 care prevede ca in cercetare toate posturile se ocupa prin concurs?
INCD functioneaza in baza OG 57/2002 si a legislatiei specifice institutelor nationale de cercetare dezvoltare.

Raspunsul specialistului:

Proiectele de cercetare finantate din bugetul Ministerului Educatiei si Cercetarii (indiferent de denumirea acestei institutii) sunt contractate de catre institutie, respectiv de catre INCD si trebuie sa respecte prevederile contractului de finantare si regulile stabilite pentru respectivele competitii de proiecte.

Insa, in cuprinsul contractului de finantare sau in cadrul ghidurilor aplicabile competitiilor de proiecte, cu fiecare apel de proiecte, nu sunt stabilite reguli referitoare la modalitatea de angajare a personalului, ci doar eventuale conditii pe care acesta ar trebui sa le indeplineasca (cum ar fi de exemplu, ca persoanele care isi desfasoara activitatea in cadrul proiectului sa fie incadrati in munca cu contract individual de munca, pe durata nedeterminata/determinata, program normal d elucru de 8 ore sau timp partial, sa fie cercetator stiintific de un anumit grad, alte asemenea conditii).

Prin urmare, in materia incadrarii in munca a personalului apreciem ca devin incidente atat dispozitiile cu caracter general stabilite prin Codul administrativ si Legea nr. 153/2017 privind salarizarea personalului platit din fonduri publice, cu modificarile si completarile ulterioare, cat si cele cu caracter special reprezentate de Legea nr. 319/2003 sau, dupa caz, de Legea nr. 1/2011.

In acest context, facem precizarea ca, in opinia noastra, dispozitiile art. 294 alin. (6) din Legea nr. 1/2011, cu modificarile si completarile ulterioare conform carora "Angajarea pentru participarea la un proiect de cercetare, castigat in urma unei competitii nationale si/sau internationale, se poate face pe perioada determinata, fara parcurgerea altor formalitati prealabile, prin incheierea unui contract individual de munca pentru personalul nominalizat in listele de personal ca membri in echipa proiectului” vizeaza si se aplica institutiilor de invatamant superior care incheie astfel de contracte de cercetare, in urma castigarii unor competitii nationale/internationale.

De altfel, se observa ca articolul in discutie face parte din Titlul IV Statutul personalului didactic, capitolul II - Statutul personalului didactic si de cercetare din invatamantul superior cuprinse in Legea nr. 1/2011, cu modificarile si completarile ulterioare.

Avand in vedere statutul INCD si tinand cont de faptul ca Legea nr. 1/2011 stabileste regulile aplicabile institutiilor de invatamant superior in cadrul carora isi desfasora activitate cercetatori stiintifici si care deruleaza proiecte de cercetare in cadrul acestora pe baza de competitie, in opinia noastra, aceasta entitate nu poate aplica norma in discutie, exceptia astfel reglementata nefiindu-i incidenta.

Pe cale de consecinta, in lipsa unor prevederi legale derogatorii cuprinse in legislatia specifica, apreciem ca pentru aceasta categorie de personal din cadrul INCD raman aplicabile dispozitiile Legii nr. 319/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, coroborate cu cele ale Legii nr. 153/2017 si ale Codului administrativ care reglementeaza obligativitatea incadrarii personalului pe baza de concurs.  

Raspuns oferit de Alexandra Nedelcu, Expert Legislatia muncii, pentru PortalCodulMuncii.ro

 

Autor: Cristian Tanase



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Newsletter zilnic GRATUIT
Abonare newsletter

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

eNews Info INSTITUTII

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "7 Modele de Fise de Post pentru Institutiile Publice - actualizate in 2020"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016