Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Concursuri suspendate. Posturile vacante se pot ocupa prin transfer. Cum se face salarizarea?

de InfoInstitutii.ro 07 Ian. 2021 649

Concursuri suspendate. Posturile vacante se pot ocupa prin transfer. Cum se face salarizarea?
aConform Legii 55 art.27 alin (3) in institutiile publice sunt suspendate concursurile pentru ocuparea posturilor vacante. O varianta pentru ocuparea posturilor vacante in institutiile publice, conform Legii 153/2017 art. 32, si art. 506 din OUG. 57/2019, ar fi transferul. In situatia transferului la cerere sau transferului in interesul serviciului, cum se face salarizarea (salariul ramane la nivelul avut in institutia publica in care este angajat sau se modifica la nivelul maxim din institutia in care urmeaza sa-si desfasoare activitatea)?


Raspunsul specialistului:

Potrivit art.32 din Legea 153/2017, cu modificarile si completarile ulterioare, ocuparea unui post vacant in sistemul bugetar se poate face si prin transfer, daca se realizeaza de pe un post din sistemul bugetar, similar sau echivalent.

Totodata, potrivit art. 551 alin. (3) din Codul administrativ, prevederile art. 506 alin. (1) - (9) se aplica in mod corespunzator si personalului contractual.
Asadar, indiferent de tipul functiei, respectiv functie publica sau personal contractual, persoanei in cauza ii pot fi incidente dispozitiile art. 506 alin.(1) – (9) din Codul administrativ.
Dupa cum se observa din analiza acestor dispozitii legale, transferul este o modalitate d eocupare a unui post vacant din sistemul bugetar, modificarea intervenita in situatia respectivului salariat fiind definitiva. Asadar, spre deosebire de detasare, in situatia transferului salariatul in cauza schimba angajatorul in mod definitiv, salariatul transferat devenind salariatul autoritatii sau institutiei publice in care urmeaza sa isi desfasoare activitatea.

Potrivit reglementarilor aplicabile functionarilor publici prevazute in cuprinsul Legii nr.153/2017 in anexa VIII, cap.B, functionarii publici care ocupa o alta functie publica prin mutare in cadrul altui compartiment sau prin transfer beneficiaza de salariul de baza corespunzator functiei publice pe care o ocupa prin modificarea raporturilor de serviciu.

Asadar, in ceea ce priveste functionarii publici, legislatia in domeniul salarizarii mentioneaza in mod expres faptul ca salariatul transferat va beneficia de drepturile salariale la care are dreptul in institutia sau autoritatea in care urmeaza sa isi desfasoare activitate, stabilit potrivit functiei ocupate prin tranfer.

Totodata, conform art. 3 alin.(4) din legea precitata, ordonatorii de credite au obligatia sa stabileasca salariile de baza, sporurile, alte drepturi salariale in bani si in natura prevazute de lege, sa asigure promovarea personalului in functii, grade si trepte profesionale si avansarea in gradatii, in conditiile legii, astfel incat sa se incadreze in sumele aprobate cu aceasta destinatie in bugetul propriu.



In conditiile in care reglementarile specifice transferului prevazute in Codul administrativ si Legea 153/2017 se aplica inclusiv personalului contractual, si tinand cont de faptul ca stabilirea drepturilor salariale ale fiecarui angajat bugetar in parte intra in sarcina conducatorului instituiei sau autoritatii publice in care salariatul transferat urmeaza sa isi desfasoare activitatea, apreciem ca salariatul transferat nu isi pastreaza drepturile salariale detinute anterior transferului, acesta fiind indreptatit sa primeasca drepturile salariale din institutia in care s-a transferat aferente functiei ocupate prin transfer, conform dispozitiilor Legii 153/2017.


Raspuns oferit de Alexandra Nedelcu, Expert Legislatia muncii, pentru PortalInstitutiiPublice.ro
 

Autor: InfoInstitutii.ro



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Newsletter zilnic GRATUIT
TOP 7 Formulare folosite in Institutiile Publice

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "TOP 7 Formulare folosite in Institutiile Publice"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII
TOP 7 Formulare folosite in Institutiile Publice

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "TOP 7 Formulare folosite in Institutiile Publice"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

eNews Info INSTITUTII
TOP 7 Formulare folosite in Institutiile Publice

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "TOP 7 Formulare folosite in Institutiile Publice"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016