Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Acordarea indemnizatiei de hrana de la o institutie publica. Ce prevede legea, in cazul unui cumul de CIM?

de Ioana Stoica 12 Sep. 2022 255

Acordarea indemnizatiei de hrana de la o institutie publica. Ce prevede legea, in cazul unui cumul de CIM?
"Un angajat are un CIM cu norma intreaga la o institutie publica si un CIM cu norma intreaga la o societate comerciala (unde a declarat ca este functia de baza). Poate primi atat indemnizatie de hrana de la institutia publica cat si tichete de masa de la soc. comerciala?"


Raspunsul specialistului: 

 

Potrivit art. 18 alin.(1) din Lergea 153/2017, cu modificarile si completarile ulterioare, incepand cu 1 decembrie 2018, ordonatorii de credite acorda obligatoriu, lunar, indemnizatii de hrana reprezentand a 12-a parte din doua salarii de baza minime brute pe tara garantate in plata, cu exceptia personalului Ministerului Apararii Nationale, Ministerului Afacerilor Interne, Ministerului Justitiei - Administratia Nationala a Penitenciarelor, Serviciului Roman de Informatii, Serviciului de Informatii Externe, Serviciului de Protectie si Paza si Serviciului de Telecomunicatii Speciale, precum si a personalului politiei locale care, potrivit legii, beneficiaza de drepturi de hrana in temeiul Ordonantei Guvernului nr. 26/1994 privind drepturile de hrana, in timp de pace, ale personalului din sectorul de aparare nationala, ordine publica si siguranta nationala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.

 

Potrivit art. I alin.(6) din OUG 130/2021, prin derogare de la prevederile art. 18 alin. (1) din Legea-cadru nr. 153/2017, cu modificarile si completarile ulterioare, in anul 2022, valoarea lunara a indemnizatiei de hrana se mentine la nivelul din anul 2021.

Este de mentionat ca, nici articolul 18 din Legea 153/2017 si nici art.I din OUG 130/2021 nu contin prevederi referitoare la faptul ca indemnizatia de hrana se acorda doar la functia de baza, astfel ca in opinia noastra aceasta poate fi acordata fiind un beneficiu al tuturor salariatilor.

 

Potrivit art. 31 alin.(1) din Legea nr.165/2018, act normativ ce a abrogat Legea nr.142/1998, se prevede ca tichetele de masa nu se acorda personalului care beneficiaza de indemnizatie de hrana si de indemnizatie de vacanta potrivit Legii-cadru 153/2017 privind salarizarea personalului platit din fonduri publice, cu modificarile si completarile ulterioare.

 

Aceasta reglementare este aplicabila asadar strict situatiei in care acelasi salariat cumuleaza contracte de munca in domeniul bugetar si in domeniul privat.
Prin urmare, in considerarea acestei interdictii legale reglementata expres, apreciem ca salariatul aflat in cumul la IP si entitate privata poate beneficia fie de indemnizatia de hrana acordata potrivit Legii 153/2017, fie de tichetele de masa acordate la nivelul entitatii private, conform Legii 165/2018.

 

Un raspuns valabil la data de 12.09.2022, oferit de expertii de la PortalInstitutiiPublice >>>

 

 

Ioana Stoica Autor: Ioana Stoica
Ioana Stoica, profesionist cu experienta de peste 7 ani in contabilitatea si fiscalitatea institutiilor publice, organizeaza si redacteaza spete contabile din domeniul bugetar, aducand in atentia dvs. orice modificari de ultima ora din acest sector legislativ. 



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi

Newsletter zilnic GRATUIT

Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII

Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

eNews Info INSTITUTII

Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016