Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Suspendare CIM pentru concediu fara plata. Care va fi durata maxima a acestuia, pentru personalul din institutii publice?

de Cristian Tanase 18 Mai. 2022 324

Suspendare CIM pentru concediu fara plata. Care va fi durata maxima a acestuia, pentru personalul din institutii publice?
Potrivit art. 538 alin.(2) din Codul adminsitrativ, dispozitiile Titlului III- Personalul contractual din autoritatile si institutiile publice se completeaza cu prevederile Legii nr. 53/2003, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, si cu alte legi speciale care reglementeaza regimul aplicabil anumitor categorii de personal sau contractului de management, dupa caz.


In acest context, facem mentiunea ca potrivit art. 54 coroborat cu art. 153 din Codul muncii, contractul individual de munca poate fi suspendat, prin acordul partilor, in cazul concediilor fara plata pentru studii sau pentru interese personale.  

 

Prin urmare, pentru rezolvarea unor situatii personale salariatii au dreptul la concedii fara plata.

 

"Un angajat contractual al primariei doreste concediu fara plata de 90 zile cu suspendare a contractului individual de munca, pe motiv ca pe aceea perioada sa se angajaze la o firma pe durata determinata de 90 zile. Se poate acorda concediul fara plata si suspendare a CIM pe acest motiv?"

 

Raspunsul specialistilor: 

 

Potrivit art. 25 alin.(1) si (3) din HG nr.250/1992, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, salariatii din administratia publica, din regiile autonome cu specific deosebit si din unitatile bugetare au dreptul la concedii fara plata, a caror durata insumata nu poate depasi 90 de zile lucratoare anual, pentru rezolvarea urmatoarelor situatii personale. „Concedii fara plata pot fi acordate si pentru interese personale, altele decat cele prevazute la alin. (1) si (2), pe durate stabilite prin acordul partilor.

 

Astfel, in afara de concediul cu plata sau de zile libere platite, in situatiile strict prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil etc., salariatii au dreptul si la concedii fara plata pentru situatii/interese personale. Durata lor va fi stabilita de partenerii sociali prin contractul colectiv de munca sau unilateral de catre angajator prin regulamentul intern.


Desigur ca intr-un caz concret, durata concediului fara plata se stabileste de angajator tinand seama de solicitarea salariatului. Daca prin contractul colectiv de munca aplicabil sau regulament intern este prevazuta o durata maxima a concediului fara plata ce se poate acorda anual, durata efectiva a acestui concediu nu poate fi depasita.

 

In ipoteza in care durata concediului fara plata nu este reglementata (prin contractul colectiv sau regulament intern), ramane la latitudinea angajatorului sa decida asupra duratei concediului respectiv in fiecare caz in parte.

 

In concluzie, in situatia in care exista intelegerea partilor, iar salariatul solicita concediul fara plata pentru situatii/motive personale, apreciem ca acest lucru se poate materializa prin suspendarea CIM pentru perioada agreata.

 

Insa, in situatia in care motivul este prestarea muncii pentru alt angajator, apreciem ca suspendarea ar putea fi agreata de actualul angajator institutie publica numai cu justificarea faptului ca lipsa respectivului salariat nu afecteaza buna desfasurare a activitatii acestuia.

 

Un raspuns valabil la data de 18.05.2022, oferit de PortalInstitutiiPublice >>>


 

Cristian Tanase Autor: Cristian Tanase
Cristian Tanase, cu experienta indelungata in legislatia aferenta Codului administrativ, scrie pe subiecte de interes pentru personalul institutiilor publice, redactand stiri din domeniu si noutati legislative importante!



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi

Newsletter zilnic GRATUIT

Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII

Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

eNews Info INSTITUTII

Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "Formulare OBLIGATORII folosite in Institutiile Publice"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016