Refuzul unei detasari de catre o institutie publica - CONDITII

de Cristian Tanase 07 Nov. 2023 2225

Refuzul unei detasari de catre o institutie publica - CONDITII
"Se poate refuza o detasare de catre primaria unde este incadrat functionarul public la cererea unei alte institutii publice la nivel central, unde se doreste detasarea, din motive ce vizeaza afectarea activitatii structurii unde este incadrat functionarul public?"


Raspunsul specialistului: 

 

Detasarea se dispune in interesul autoritatii sau institutiei publice in care urmeaza sa isi desfasoare activitatea functionarul public, pentru o perioada de cel mult 6 luni. In cursul unui an calendaristic un functionar public poate fi detasat mai mult de 6 luni numai cu acordul sau scris (art.505 alin.(1) din Codul administrativ).
Detasarea se dispune prin act administrativ al persoanei care are competenta legala de numire a functionarului public detasat, la propunerea conducatorului autoritatii sau institutiei publice in care urmeaza sa isi desfasoare activitatea functionarul public detasat (alin.8 al art.505 sus-mentionat).

 

Se observa astfel ca in Codul administrativ nu sunt cuprinse sau detaliate documentele ce se intocmesc intre cei doi angajatori in cazul unei detasari, cu exceptia actului administrativ prin care se dispune detasarea.

 

De regula, detasarea se incheie pe baza unui acord intre cei doi angajatori, nu presupune initiativa salariatului, de aceea dispozitiile legale nu prevad in mod expres (ca in cazul transferului, alineatele (9)-(12) ale art.IV din OUG nr.34/2023) necesitatea existentei acordului celor doi angajatori, aceasta fiind presupusa implicit. In lipsa acestui acord la nivel institutional, detasarea nu poate deveni efectiva si nu se poate realiza.

 

Prin urmare, da, in opinia noastra, in situatia in care activitatea angajatorului in care isi desfasoara activitatea fuctionarul solicitat a fi detasat ar fi periclitata de detasarea acestuia, conducatorul respectivei institutii isi poate exprima refuzul cu privirea la aceasta.   


 
Un raspuns oferit in septembrie 2023, de catre specialistii de la PortalInstitutiiPublice. Da click aici pentru mai multe raspunsuri si sfaturi de la specialisti in administratie publica si legislatia muncii.

Cristian Tanase Autor: Cristian Tanase
Cristian Tanase, cu experienta indelungata in legislatia aferenta Codului administrativ, scrie pe subiecte de interes pentru personalul institutiilor publice, redactand stiri din domeniu si noutati legislative importante!



Ti-a placut acest articol?
Recomanda-l prietenilor:
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi

Newsletter zilnic GRATUIT

Modificari legislative aplicabile Institutiilor Publice in 2024

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "Modificari legislative aplicabile Institutiilor Publice in 2024"

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul infoinstitutii.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Comentarii

0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.

Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

eNews Info INSTITUTII

Modificari legislative aplicabile Institutiilor Publice in 2024

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "Modificari legislative aplicabile Institutiilor Publice in 2024"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

eNews Info INSTITUTII

Modificari legislative aplicabile Institutiilor Publice in 2024

Va oferim Cadou un Raport Special Gratuit "Modificari legislative aplicabile Institutiilor Publice in 2024"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016